Luis Martinez napisao je hiljade i hiljade živopisnih pesama o gradovima širom sveta, a nikada nije napustio svoju zemlju.
Havana je možda najpoznatiji grad na Kubi, ali Trinidad je najšarmantniji. Sa svojim kaldrmama, pastelnim bojama i građevinama iz 18. i 19. veka, ovo 500 godina staro mesto upisano je na Uneskovoj listi kao jedan od najlepših kolonijalnih gradova u Americi.
A ako krenete kroz park Plaza Mayor, šetajući pored gvozdenih bandera ka autobuskoj stanici i videćete čoveka koji sedi pokraj kolica držeći svesku u krilu.
To je Luis Martinez, čovek koji je napisao više od 3.000 pesama o gradovima i znamenitostima širom sveta. I to toliko tačno i živopisno, kao da je upravo posetio tu destinaciju i video svojim očima. A ipak, nikada nije napustio Kubu.
Poslednjih 20 godina Martinez je radio kao nosač prtljaga na autobuskoj stanici u Trinidadu, danju ćaskajući sa turistima, a noću proučavajući stare atlase koji su mu omogućili da “vidi” svet.
Brojni Kubanci, poput Martineza, godinama nisu napuštali zemlju. Nakon revolucije 1961. Fidel Kastro, tadašnji predsednik Kube, doneo je stroga ograničenja za putovanja kako bi sprečio masovni odlazak Kubanaca iz zemlje.
Ta mera je na snazi bila više od 50 godina, sve do 2013. kada je Raul Kastro dozvolio građanima da putuju u inostranstvo, bez da prethodno traže dozvolu vlade.
Pogledaj i: Ribari akrobate – Neobični ljudi sa jezera Inle
Martinez je bio dete kada je Kuba zatvorila granice, a sada nažalost nema dovoljno finansijskih sredstava da bi sebi priuštio putovanja, stoga su knjige i mape jedini način da upozna svet.
Iako ga zdravlje ne služi kao ranijih godina, Luis Martinez nastavlja da upoznaje turiste i piše o raznoraznim destinacijama. Kad već ne može da otputuje u svet, odlučio je da na ovaj način svet dovede kod sebe, u Trinidad.
Foto: YouTube/1000 dias por toda América; Vince Gx / Unsplash