Grčka je odavno jedna od popularnijih letnjih destinacija među srpskim turistima.
Verujemo da ste i vi barem jednom u životu letovali u Grčkoj, zemlji koja osim dobre turističke ponude, nudi i specifičnu mediteransku kuhinju. I ne, ne mislimo samo na tzatziki, grčku salatu, giros, suvlaki i slične (ukusne) specijalitete.
Ako ove godine planirate da posetite Grčku, obavezno probajte barem jedan od ovih top 5 delikatesa, koje preporučuje Turistička organizacija Grčke.
- Meze(des) na grčki način
Za Grke je hrana veoma važna stvar i nezaobilazan deo za obeležavanje najvažnijih trenutaka u životu. Iskusni kuvari provode sate, pa čak i dane, usavršavajući recepte koji se prenose sa generacije na generaciju, a koje dele sa porodicom i prijateljima. Raznolikost ukusa je prosto zadivljujuća.
Nijedno porodično okupljanje u Grčkoj neće proći bez malih tanjira mezedesa na stolu, praćenih čašicama uza. Mezedes, odnosno meze, obično je prepun raznih ukusa – od slane taramo salate (ikra bakalara ili neke druge rečne ribe pomešana sa prezlama ili pire krompirom, sa dodatkom limuna, sirćeta i maslinovog ulja) do svilenkastog tzatziki jogurta prelivenog preko kofti (ćuftice od mesa).
- Magirefta greje dušu
Magirefta zauzima posebno mesto u tradicionalnoj grčkoj kuhinji i odnosi se na slow-cook specijalitete koji se spremaju u jednom ogromnom sudu.
Obično kuvari počinju s pripremom u cik zore, a ukus se poboljšava iz sata u sat – najbolji je kada jelo krene polako da se hladi.
U ove specijalitete spada i musaka, za koju ste verovatno čuli (i jeli), ali i stifado – slatko, dinstano meso sa paradajzom i lukom koje se satima kuva u kazanu, podseća na gulaš, i kotopoulo lemonato, jelo od piletine pečene sa limunom i origanom. Vegetarijanci mogu da uživaju u gemisti, jelu koje se pravi od povrća (obično paradajz ili paprika) punjenog pirinčem i začinskim biljem.
- Tiropita umesto užine
Tiropite naći ćete u pekarama, u raznim varijacijama. Prema tradicionalnom receptu, tiropita pravi se od slojeva finog, tankog testa, punjena mešavinom jaja i feta sira. Lagana i pahuljasta, može da se jede tokom celog dana.
Druge tradicionalne pite koje vredi probati u Grkoj su spanakopita, koja se pravi od spanaća i fete i kremasta bougatsa, slatka pita sa filom od griza i cimetom.
- Psarosupa sa plodovima mora
Sa 227 ostrva i oko 15.000 km obale, nije iznenađujuće što je grčka kuhinja poznata i po morskim plodovima. Sveža riba koja se ulovi istog dana se peče na roštilju prelivena limunom i uljem, dok se manje ribe i lignje obično lagano spremaju.
Hobotnica je veoma popularna u grčkim restoranima i može da se peče na roštilju, da se marinira ili dinsta u sosu od vina. Ali ako želite jedinstveno iskustvo, probajte psarosupu odnosno riblju čorbu sa krompirom i povrćem.
Da biste bili sigurni da je riba sveža, držite se lokalnih taverni koje su u vlasništvu Grka i nemojte se stideti da sami izaberete svoju večeru. Ako uz morske specijalitete volite da popijete vino, poručite retsinu – tradicionalno grčko vino aromatizovano smolom borova, koje je postalo popularno još 1960-ih godina.
- Najslađe za kraj – grčka baklava
Nijedna gozba u Grčkoj nije potpuna bez najpoznatijeg dezerta – hrskave baklave. Slojevito pecivo sastoji se od kora i seckanih orašastih plodova natopljenih sirupom od meda. Pronaći ćete razne varijacije ovog dezerta i nećete pogrešiti šta god da izaberete.
Ako volite slatko ne propustite ni kataïfi (kadaif), slatkiš od seckanih oraha sa mirisom mlevenih karanfilića i cimete, umotanih u hrskavo testo i prelivenih limunovim sirupom.
Oba dezerta pripadaju syropiasta porodici, odnosno jelima koja su „natopljena sirupom“. Možda će vam se svideti i galaktoboureko (grčka krempita) ili samali, kolač od griza preliven sirupom od limuna i ružine vodice.
Pročitaj i: 6 manje poznatih, prelepih i ekoloških ostrva u Grčkoj
Foto: Mariя Ponomareva