Svi ljubitelji lika i dela arhitekte Antonija Gaudija, i njegove rodne Španije, imaće priliku da uživaju u virtuelnoj turi kroz ovaj mediteranski grad, sa osvrtom na Gaudijeve prepoznatljive znamenitosti.
Virtuelna tura zakazana je za 6. januar, u 23 sata po srednjoevropskom vremenu. “Ulaz” je besplatan, neophodno je samo da se registrujete putem Zooma na ovom linku. Za sada ima oko 4.500 potvrđenih i 70.000 zainteresovanih posetioca.
Kroz ovu turu gledaoci će imati priliku da posete Park Gvelj, Kuću Mila, Kuću Batljo i impresivnu i nedovršenu crkvu Sagrada Familija.
Antonio Gaudi u Barselonu je stigao sa 17 godina. Tu je proveo ostatak života, i grad zauvek izmenio svojim neobičnim građevinama i dao mu poseban šarm.

Njegova najpoznatija građevina svakako je Sagrada Familija (Sagrada Família). To je rimokatolička bazilika u gotskom stilu koju je počeo da gradi Fransesk de Paula del Viljar, da bi 1882. projekat u potpunosti promenio Gaudi. Na ovom projektu Antonio Gaudi radio je ukupno 40 godina, od toga poslednjih 15 je radio isključivo na ovom projektu.
Gaudi je preminuo 1926. godine nakon što ga je udario tramvaj, a rad na crkvi je nastavljen do današnjih dana. Prema predviđanjima, trebalo bi da bude završena do 2028. Sagrada Familija uvrštena je u UNESCO-vu listu Svetske baštine.

Još jedna Gaudijeva svetska baština je Park Gvelj (Park Güell). Park je prvobitno bio deo komercijalno neuspešne stambene zone – ideja grofa Eusebija de Gvelja. Kasnije je pretvoren u gradski vrt.
Projekat parka izradio je Gaudi u svom prepoznatljivom stilu. Iako zvuči neobično, park je vešto projektovan da bi omogućio mir i spokoj koji se od parka i očekuje. Zgrade, iako vrlo originalne i upečatljive, relativno su neupadljive, kada se uzmu u obzir druge građevine koje je Gaudi projektovao. Ključno mesto u parku je glavna terasa, okružena dugom klupom u obliku morske zmije.

Kuća Mila (Casa Milà) izgrađena je u centru Barselone po narudžbi bračnog para Mila. Cela fasada je urađena u prirodnom kamenu, osim krova koji je pokriven belim keramičkim pločicama.
Po lepoti se posebno ističe kovano gvožđe na balkonima koje ima oblik morskih algi. Kuća ima pet spratova, tavan koji je ceo ukrašen slomljenim lukovima i već pomenuti ravan krov, kao i dva velika unutrašnja dvorišta i nekoliko manjih.
Vidi i: Barselona će 21 raskrsnicu pretvoriti u javni park, automobilima zabranjen pristup
Danas je ova kuća vlasništvo jedne banke. U njoj se održavaju kulturne manifestacije, povremene izložbe i konferencije u auditorijumu koji je konstruisan u prostoru koji je ranije bio parking.
Na poslednjem spratu se nalazi Gaudijev prostor gde je predstavljena jedna interpretacija Gaudijevog ukupnog dela, istorijski i kulturni kontekst u kom je arhitekta radio i tehničke inovacije njegove arhitekture, sve predstavljeno na jedan pedagoški način. Od 1984. i ova građevina postala je deo UNESCO-ve svetske baštine.

Kuća Batljo (Casa Batlló) bila je projektovana kao porodična kuća srednjeg staleža. Poznata je i kao “Kuća kostiju” jer njena spoljašna struktura podseća na skelet.
Foto: Louisa Schaad; Ken Cheung; Denise Jones; David Rüsseler; Mateo Fernández / Unsplash