Talin, Beograd, Budimpešta i Atina su evropski gradovi u kojima se najalaze najbolji aerodromi, pokazala je nova anketa.
Međunarodni savet aerodroma anketirao je putnike od 2006. godine, na skoro 400 aerodroma u 95 zemalja. Rezultati su objavljeni na dodeli ASQ nagrada (Airport Service Quality), a među aerodromima sa najboljom uslugom našao se i beogradski aerodrom „Nikola Tesla”.
ASQ nagrade dodeljuju se za kvalitet usluge na aerodromima i podeljene su po regionima i veličini aerodroma. Pitanja u anketi tiču se osoblja, čistoće i celokupnog utiska putnika.
Najbolji aerodromi u Evropi
Španija ima najbolje ocenjene aerodrome koji primaju manje od dva miliona putnika godišnje. Među najboljima su aerodromi u Valverdeu, Pamploni, Reusu, Mursiji i Asturiji. Njima se pridružio i jedan nešpanski aerodrom – Invernes u Škotskoj.
U kategoriji najboljih aerodroma koji godišnje primaju od dva do pet miliona putnika, zemlje istočne Evrope dominiraju sa Skopljem u Severnoj Makedoniji, Talinom u Estoniji i Zagrebom u Hrvatskoj koji dele prvo mesto.
Među onima koji primaju od deset do 15 miliona putnika godišnje, pobednici su najrasprostanjeniji i u ovoj kategoriji, pored našeg aerodroma „Nikola Tesla”, najbolji su još aerodromi Ankara Esenboga (Turska), Keflavik (Island), Internacionalni aerodrom Malta, Milan Bergamo (Italija), Porto (Portugalija) i Solun (Grčka).
Pročitaj i: Beograd među 20 najboljih evropskih destinacija za gurmane
Alikante u Španiji, Budimpešta u Mađarskoj i Helsinki u Finskoj dele prvo mesto najboljih aerodroma u kategoriji od 15 do 25 miliona putnika godišnje. Dalje, među onima koji primaju od 25 do 40 miliona putnika najbolje iskustvo putnici su imali na aerodromima u Atini (Grčka), Palmi (Španija) i Cirihu (Švajcarska).
Od najvećih evropskih aerodroma, koji godišnje prime više od 40 miliona putnika, Rim u Italiji i Istanbul u Turskoj dele titulu.
Iako ASQ nagrade ne pokrivaju najgore evropske aerodrome, neka ranija rangiranja pokazala su da su Lisabon u Portugaliji i Frankfurt u Nemačkoj zabeležili najveća kašnjenja – manje od 60 odsto letova polazili su na vreme. Pariski „Šarl de Gol” bio je treći po kašnjenjima.
Nažalost, postoji velika verovatnoća da će se putnici suočiti sa sličnim problemima i u 2023. godini, s obzirom na to da se očekuje da će ovo leto biti najprometnije od 2019. godine. Nedostatak osoblja, štrajkovi, sve veća potražnja za letovima i nedostatak vazdušnog prostora mogu dodatno da pogoršaju stanje, piše Euronews.
Foto: Marco López on Unsplash