Barkod nalazi se na ambalaži gotovo svakog potrošačkog proizvoda u celom svetu više od sedam decenija. U narednim godinama, zameniće ga 2D kodovi, poznatiji kao QR kodovi.
Poznati pravougaonici ispunjeni tankim i debelim vertikalnim linijama koristili su se decenijama, ali njihova funkcionalnost je ograničena. S druge strane, QR kodovi mogu sadržati mnogo više informacija, za razliku od standardnog barkoda od 12 cifara, navodi TechnoPixel. Očekivani rok je 2027. godina.
Prema izveštajima, QR kodovi omogućiće prodavnicama da odmah reaguju na opoziv i povlačenje proizvoda, otkriju neispravne proizvode i uklone ih sa rafova. Pored toga, moći će da označe hranu kojoj se bliži istek roka trajanja i stave popust pre isteka.
Potrošači će imati pristup nizu korisnih podataka – od sastojaka, potencijalnih alergena, preko recepata, promo ponuda, do informacija o tome kako mogu da recikliraju proizvod.
QR kodovi prvi put su korišćeni za obeležavanje auto-delova u japanskim fabrikama. Iako im od tada popularnost raste, može se reći da se najveći porast desio tokom pandemije.
Prva kompanija koja je najavila upotrebu QR kodova u svojim prodavnicama bila je Puma, a potrošači će moći da dobiju informacije o materijalima patika i održivosti za koju se kompanija zalaže. U Japanu, Australiji i Novom Zelandu ovi kodovi se koriste za označavanje svežine i roka trajanja hrane.
Pročitaj i: Zašto sve više ljudi prelazi na eSIM i koje su prednosti virtuelne kartice
Foto: Michael Walter on Unsplash