Svesno roditeljstvo je pristup koji u svojoj srži nosi razumevanje samih sebe kao roditelja – zašto reagujemo na određene situacije, kako smo odrasli i kakvo smo vaspitanje dobili, koja su naša ograničenja i kvaliteti, šta nam je prijatno a šta ne sa detetom i zašto.
Kroz svesno roditeljstvo postepeno razvijamo kapacitet za svesnost, prisutnost i podršku, bez pritiska savršenstva, već sa mogućnošću popravljanja grešaka.
Pročitajte načela koja u roditeljstvu zagovara dr Aleta Solter, osnivačica Instituta za svesno roditeljstvo, stručnjakinja iz oblasti razvojne psihologije i stručnjakinja za povezanost roditelja i dece, rane traumue i vaspitavanje bez kažnjavanja.
Institut za svesno roditeljstvo osnovala je s vizijom stvaranja nenasilnog sveta u kojem će sva deca moći ostvariti svoje pune potencijale.
- Svesni roditelji ispunjavaju potrebu svog deteta za fizičkim kontaktom (držanjem, nošenjem, maženjem itd.). Ne boje se da ćete tako “razmaziti” dete.
- Svesni roditelji prihvataju puni opseg emocija i ne osuđuju izražavanje svih emocija svog deteta. Svesni su da ne mogu sprečiti svu tugu, ljutnju ili frustraciju, i ne pokušavaju da zaustave svoje dete u oslobađanju bolnih osećaja plakanjem ili ispadima besa.
- Svesni roditelji detetu pružaju stimulaciju koja je primerena njegovom dobu i veruju mu da će učiti u svom ritmu i na svoj način. Ne pokušavaju da požuruju dete da što pre uđe u sledeću fazu razvoja.
- Svesni roditelji ohrabruju svoju decu u učenju novih veština, ali ne reaguju na ono što je dete izvelo niti kritikom niti procenjujućom pohvalom.
- Svesni roditelji svaki dan odvoje vreme da bi potpuno posvetili pažnju svom detetu. Tokom tog posebnog, kvalitetnog vremena, oni promatraju, slušaju, reaguju i pridružuju se detetu u igri (ako ih ono pozove), ali ne usmeravaju aktivnost deteta.
- Svesni roditelji štite svoje dete od opasnosti, ali ne pokušavaju da spreče sve dečije greške, probleme i sukobe.
- Svesni roditelji ohrabruju dete da samostalno rešava probleme i pomažu mu samo kad je potrebno. Ne rešavaju probleme svog deteta umesto njega.
- Svesni roditelji postavljaju razumne granice, nežno vode dete prema prihvatljivom ponašanju i uzimaju u obzir potrebe svih uključenih prilikom rešavanja sukoba. Ne pokušavaju da kontrolišu decu podkupljivanjem, nagradama, pretnjama, ili bilo kakvim kaznama.
- Svesni roditelji brinu se o sebi i iskreni su kad je reč o njihovim potrebama i osećanjima. Ne žrtvuju se do mere da postanu ogorčeni.
- Svesni roditelji nastoje da budu svesni načina na koji njihova bol iz detinjstva utiče na njihovu sposobnost da budu dobri roditelji, i svesno se trude da izbegavaju prenošenje sopstvenih trauma na svoju decu.
Izvor: Bebologija
Foto: Gabe Pierce / Unsplash