U srednjoj školi, radeći kao nastavnica, provela sam poslednje dve decenije. Roditelji bi definitivno trebalo da posvete malo više pažnje svojoj deci u trenutku kada oni krenu u srednju školu. I pritom ne mislim samo na ocene.
Jedna od najčešćih rečenica koju su moji učenici, čini se, slušali do trenutka kada su prošli kroz vrata moje učionice, jeste da se „sada sve računa“. A pod tim se obično podrazumevaju ocene, jer što su ocene bolje veća je šansa da će se upisati na željeni fakultet.
No, postoje mnoge druge važne lekcije koje bih volela da moji prvaci zapamte. I te lekcije delim sa njima tokom cele školske godine, ali volela bih da i roditelji pročitaju.
Volela bih da roditelji više ohrabruju svoju decu, i to ne samo da vredno rade domaće zadatke i slušaju gradivo na času, već da razgovaraju sa njima o stvarima koje su daleko važnije od samih ocena.
Pronađi nekog ko ti odgovara, a ne ko je popularan
Škola — baš kao i svet — veliko je mesto. Pomozite svom detetu da shvati da može da ga učini boljim i prijatnijim tako što će pronaći ljude koji mu odgovaraju.
Ohrabrite ih da ne brinu o tome da li će biti popularni u školi već da slede svoja interesovanja i pridruže se sportskoj ekipi, muzičkoj/pozorišnoj sekciji ili nečemu trećem što ih interesuje.
Zdravlje je prioritet
Mnogi tinejdžeri ostaju budni do kasno uveče jer ili uče, ili tipkaju svoje telefone. Iako se prvo ponašanje može činiti poželjnijim od drugog, nijedno nije delotvorno.
Deci u ovom uzrastu neophodno je i jedno i drugo – da se edukuju, i da imaju društveni život i slobodno vreme za igru. Ali nijedno ni drugo ne smeju da se dese na uštrb kvalitetnog sna. Zdrav i dobar san neophodan je da bi deca postigla bolje rezultate u školi, i da bi poboljšali opšte zdravlje.
Pročitaj i: Dr Shefali: Detinjstvo roditelja je u direktnoj vezi sa ostvarivanjem punog potencijala deteta!
Ne zaboravite da uspostavljanje zdravih granica tinejdžerima može biti izazov. Razgovarajte sa svojim detetom pre nego što ga obaveze iscrpe, pomozite mu da postavi granice i rasporedi svoje vreme tako da ne gubi ništa. Na taj način će poboljšati svoje zdravlje, umesto da ga narušava.
Zašto je važna nezavisnost?
Kada srednjoškolcu date odgovarajući nivo odgovornosti, bićete impresionirati činjenicom koliko su zapravo nezavisni. Roditelji bi trebalo da razgovaraju o ovoj temi sa svojom decom i da iskažu svoje poverenje tako što će im dati određenu autonomiju već u prvom razredu srednje škole.
Možda vaše dete ne razume zadatak iz fizike ili se ne slaže sa ocenom koju je dobilo iz srpskog jezika. Možda je vašem detetu neko rekao nešto zbog čega se osećalo povređenim ili poniženim.
Naravno, roditelji treba da podstiču razgovor kod kuće o ovakvim situacijama. Ali umesto da vi, kao roditelj, pošaljete mejl nastavniku ohrabrite svoje dete da prvo samo pokuša da ostvari tu interakciju i reši problem.
Mali pogrešni koraci, neuspesi i borbe treba da se dese tokom prve godine srednje škole. Oni su način na koji učenici uče i rastu.
Prva godina srednje škole je temelj, ne samo za fakultet i karijeru, već i za život ispunjen interesovanjima i istraživanjima.
Pomozite svom detetu da razmišlja “izvan kutije”, da vidi dalje od knjige. Da stekne važne navike koje će mu utrti put ka tome da postanu ljudi puni samopouzdanja, i da u četvrtoj godini budu spremni za susret sa širim svetom.
Svetski dan nastavnika obeležava se svakog 5. oktobra, sa ciljem da se istakne uloga nastavnika u obrazovanju i razvoju dece i naglase principi i preporuke o položaju učitelja i nastavnika.