Dečja prava utvrđena su Konvencijom o pravima deteta, usvojenom na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 20. novembra 1989. U Srbiji je koncept prava deteta počeo da se uvodi u normativni sistem nakon demokratskih promena 2000. godine, a potvrđen je Ustavom iz 2006. Međutim, iako su prava deteta u našem zakonodavstvu jasno definisana, i danas smo svedoci ugrožavanja dečjih prava.
Odredba zakona koja je naišla na osudu javnosti jeste da je telesno kažnjavanje dece zabranjeno. Iako je za neke “batina iz raja izašla” postoji mnogo drugih tehnika koje roditeljima daju mogućnost da vaspitaju svoje dete i nauče ga dobrom ponašanju bez ikakvog telesnog kažnjavanja.
U nadi da bi svaki roditelj sigurno svaki put želeo da izbegne batine navodimo jednostavne mere koje će vam pomoći da pozitivno preokrenete i uspešno rešite neprijatne situacije i ružno ponašanje vašeg deteta.
Tajm-aut metoda
Jedna od najzastupljenijih vaspitnih mera roditelja je takozvani “tajm-aut“ (engleski „time-out“). Ova vaspitna metoda sankcioniše detetovo loše ponašanje njegovim privremenim odvajanjem od mesta gde se incident dogodio.
Dete se obično pošalje da sedne negde samo kako bi se smirilo. Starije dete može za to vreme i da razmisli šta je loše uradilo. Posle tog određenog vremena dete bi trebalo da nauči svoju lekciju. Predlaže se minut za svaku godinu starosti (npr. dete od 5 godina u tajm-autu boravi 5 minuta).
Skretanje pažnje
Deca znaju da se unervoze i postanu neposlušna kada oko njih ima previše izazova (stvari i stimulusa), ali i kada im je dosadno. U ovim situacijama, možete pokušati da skrenete detetovu pažnju na nešto drugo i pozitivno.
Dovoljno je da obazrivo posmatrate vaše dete i otkrićete šta je to na šta uvek reaguje pozitivno i znaćete kako da mu skrenete pažnju. Možda dobra knjiga?

Pomaganje u kućnim poslovima
Smislite stvari koje dete treba da radi u kući kada je neposlušno (nevezano za svakodnevne obaveze). Na primer, ako uhvatite dete da piše po zidu recite mu da pregleda sve zidove i očisti mrlje. Verovatno neće pokušati ponovo.
Razgovor i diskusija
Nekada je strog razgovor odličan način da dete primi poruku. Ima dece kojoj samo saznanje da su roditelji duboko razočarani lošim ponašanjem izaziva dovoljan osećaj krivice i natera ih da se poprave.
Diskusija, takođe, pomaže deci da shvate zašto su njihovi postupci pogrešni. U mnogim situacijama dete jednostavno ne zna ili ne razume zašto je to što je uradilo pogrešno.
Montesori rečenice za osnaživanje nezavisnosti deteta
Prirodne posledice
Neka ponašanja imaju svoje prirodne posledice i nakon njih jednostavno nije potrebna nikakva kazna. Veoma tvrdoglava deca koja ne slušaju ni nakon hiljaditog puta možda moraju da nauče na teži način.
Pustite nekada da se priroda postara za posledice (tanka jakna znači da će mu biti hladno, prskanje da će biti mokro, igranje karatea sa drugom da će da zaboli itd.). Izbegavajte konstantno spašavanje deteta tako što ćete mu donositi zaboravljene stvari u školu ili se vi izvinjavati roditeljima ako nekoga uvredi i sl.)
Naravno, nekada nije moguće koristiti ovu tehniku i to: kada je posledica opasna po dete i može da dovede do ozbiljne povrede (pad sa visokog drveta ili istrčavanje ispred automobila i sl.), kada detetovi postupci mogu da povrede neku drugu osobu. Isto tako, prirodne posledice neće imati nikakvog efekta na dete ako je dete baš briga za njih. Npr. ako detetu nije važno što je malo hladno ono se sigurno neće samo obući, piše Najbolja mama na svetu.
Foto: Ramin Talebi; Josh Applegate / Unsplash