Elizabet Holms je zahvaljujući svom novom čarobnom izumu koji bi doveo do revolucije u testiranju krvi postala najmlađa milijarderka na svetu i proglašena je sledećim Stivom Džobsom. A onda se, preko noći, njen balon od sapunice raspršio – kompanija “Theranos” koju je osnovala se raspala nakon što je razotkriveno da je sve u vezi sa njom prevara, čak i njen glas. Sada joj preti zatvorska kazna od 20 godina.
Fokusiranost Elizabet Holms na cilj koji je zacrtala još kao dete ogleda se u svemu – čak i u načinu na koji se oblači, mimici, pa i u tome što ne trepće. Ona je ultimativni dokaz da su veze u današnjem svetu važnije od znanja, da možete ceo svet da ubedite u šta hoćete – ali ne i do kada hoćete.
Priča o ženi koja je uspela da prikupi milijarde za nepostojeću mašinu koja na revolucionaran način analizira krv ispričana je u dokumentarcu koji je objavio HBO „The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley“, gde Holmsovu nazivaju „krvopijom“.
Mediji su je predstavljali kao jednu od najuspešnijih žena iz Silicijumske doline, nazivali je ženskim Stivom Džobsom, procenjivali njeno bogatstvo na 4,5 milijardi dolara i nazivali je najmlađom milijarderkom na svetu. Kako se ispostavilo, Elizabet je samo opsenarka, koja je nakon otkrića o prevari koju je izvela ostala bez ičega.

Priča o njoj jasno prikazuje na više nivoa njenu ideju, inovativnost, rešenost da uspe. Čak i kada se postepeno prevara razotkrije, i dalje niste sigurni da li je namera Holmsove bila obmana, i dalje verujete da je varala nadajući se da je to put ka ostvarenju cilja. A cilj je viši – njena kompanija „Theranos“ je investitorima obećala aparat pod imenom „Edison“, koji će moći da dijagnostikuje skoro 200 potencijalnih bolesti iz svega dve kapi krvi.
Ljudima su obećane jeftine analize koje će im unaprediti živote. „Theranos“ je u jeku slave vredeo devet milijardi dolara. Danas mu je vrednost nula.
Ispostavilo se da je „Edison“ neupotrebljiv. Kako mašina izgleda iznutra nije video nijedan investitor ni moćnik koji je stao iza inovacije Elizabet Holms. To je nije sprečilo da svoje mašine aktivira i ponudi običnom narodu u Americi željnom testiranja. A u isto vreme vi gledate kako u samoj mašini pucaju epruvete, krv curi, vlada opšti haos. Zapravo krv pacijenata se sve vreme analizira u standardnim mašinama za analizu, a svima koji imaju moralne dileme u vezi sa tim, a rade za Elizabet, poturaju se ugovori o poverljivosti, koji im zabranjuju da progovore. „Fake it till you make it“ je i posle razotkrivanja prevare životni moto ove mlade žene hipnotišućeg pogleda.
Ovo je priča o tome kako ljudi žele da veruju u viši cilj i do kraja se ne zna da li je Holmsova prevarantkinja ili se samo davi u sopstvenom egu i ambiciji. Jasno je da ona nije ni lek ni bolest, već samo simptom vremena u kojem živimo
Ono što je posebno plašilo ljude u vezi sa Elizabet bile su njene fizičke manifestacije – činjenica da apsolutno nikada ne trepće, što su mnogi i komentarisali, to što je lažirala čak i sopstveni glas, kao i iracionalno ponašanje u danima izdisaja njene kompanije. Većinu ovih stvari razotkrio je novinar Džon Karejru, koji je prvi objavio priču o prevari koju je sprovela Elizabet Holms, kao i reporter Nik Bilton, koji je pratio njen sunovrat tokom godina.

Elizabet je, naime, bila poznata po svom dubokom baritonu, za koji se ispostavilo da je bio lažan koliko i sam njen revolucionarni proizvod. A kako se pretpostavlja, glas je montirala da bi delovala što autoritativnije, a zapravo ima daleko prirodniji, ženski glas, koji joj se nekoliko puta omakao, čak jednom prilikom i na radio gostovanju.
Ono što je tada postalo jasno jeste da se ovakve stvari u Silicijumskoj dolini dešavaju i da sav hajp koji prati CEO pozicije ne garantuje znanje i kredbilitet.
Drugim rečima, Holmsova nije ni lek ni bolest, već samo simptom vremena u kom živimo. Planirala je da izvede revoluciju, ali se sve pretvorilo u prevaru.
Ona je, nakon dugog suđenja, koje je potrajalo jer je sud u slučaju “Theranos” morao da pregleda 16 miliona dokumenata, proglašena krivom i osuđena je za prevaru investitora. Tužioci su dokazali da je Holms svesno lagala o tehnologiji za koju je tvrdila da može da otkrije brojne bolesti iz samo nekoliko kapi krvi. Od 11 tačaka koje joj se optužnicom stavljaju na teret, proglašena je nevinim za četiri, dok za tri tačke porota nije mogla da donese jednoglasnu odluku.
Svedočeći u svoju odbranu, Elizabet je priznala greške u funkcionisanju kompanije koju je vodila, ali je tvrdila da nikada nije svesno prevarila pacijente ili investitore. Odbrana je takođe okrivila Rameša “Sunny” Balvanija, bivšeg poslovnog i emotivnog partnera Holmsove. Tokom suđenja Elizabet je optužila 19 godina starijeg Balvanija za emocionalno i seksualno zlostavljanje, a te navode je on negirao.
Elizabet Holms u zatvoru bi mogla da provede 20 godina, a još uvek nije potvrđen datum izricanja presude.

Kako je tinejdžerka prevarila ceo svet?
Elizabet Holms došla je u Silicijumsku dolinu sa revolucionarnim medicinskim izumom. Ona ga je zvala „Edison“: mala, visokosofisticirana crna kutija koja je izvodila 200 analiza u minutu, i to samo od jedne kapi krvi. Igle, laboratorije i nekoliko kompanija koje kontrolišu tržište testiranja krvi, pored ovog uređaja momentalno bi postale zastarele. Kao Mark Zakerberg, Stiv Džobs i sâm Tomas Edison, Holmsova je planirala da sruši i revolucionalizuje kompletnu industriju. U čemu je kvaka? Sve je bila laž. Sistem je bio prevara, a ono što je 2014. bila najpopularnija tehnološka kompanija – procenjena na 10 milijardi dolara – pretvorilo se u šarlatansku bankrot prevaru koja je razotkrila korupciju u Silicijumskoj dolini.
– Ova priča je pravi dokaz da stvarnost može biti daleko dramatičnija od fikcije. Likovi su istovremeno neverovatni i stvarni – izjavio je reditelj dokumentarca o Elizabet Holms, oskarovac Aleks Gibni.
Inteligentna, odlučna i samouverena Elizabet Holms je sa 19 godina napustila studije na Univerzitetu Stenford i osnovala „Theranos“, sa ciljem da „demokratizuje zdravstvo“. Najinovativniji i najradikalniji proizvod kompanije bio je prenosivi uređaj za koji je tvrdila da brzo i jeftino može da dijagnostikuje niz infekcija i bolesti, koristeći samo uzorak krvi iz prsta. Tokom narednih nekoliko godina je prikupila stotine miliona dolara od veoma uglednih investitora i okupila velika imena u upravnom odboru kompanije. Dokumentarac otkriva da je njen put od vizionara do milijarderke bio zasnovan na prevari, u koju su verovali vrhunske diplomate i korporativni giganti uprkos njenom paranoičnom skrivanju navodno revolucionarnog uređaja. Reditelj pomoću ekskluzivnih snimaka i 3D grafike ilustruje zašto je ovaj izum od samog početka bio problematičan, kako je „Theranos“ nameštao rezultate testova i prevario investitore, i na koji način su strogi ugovori o poverljivosti sprečavali zaposlene da otkriju javnosti istinu.
Uspon i pad
2003. Devetnaestogodišnja Elizabet Holms osnovala je „Theranos“
2004. Brzinom munje proslavila se nakon tvrdnji da će iz malo krvi otkriti mnogo
2013. Na svom vrhuncu kompanija je vredela 10 milijardi dolara, a bogatstvo mlade preduzetnice procenjeno je na 4,5 milijardi
2015. Džon Karejru počeo je da istražuje ovu priču i otkrio mnoge laži kompanije
2016. „Forbs“ je ispravio „bogatstvo“ Holmsove sa 4,5 milijardi na
0 dolara nakon brojnih optužbi za prevaru
2018. U septembru kompanija „Theranos“ je trajno i definitivno ugašena.
2021. U avgustu Elizabet rađa svoje prvo dete, sa partnerom Bilijem Evansom, nekoliko meseci pre početka suđenja.
2022. Na samom početku godine Holmsova je proglašena krivom.
Tekst: Original
Foto: HBO