Novinarka magazina “Original” posetila je San Francisko, grad u kome je apsolutno sve moguće, čak i to da vam robot skuva kafu i spremi doručak, kao i da u radnji samo pokupite stvari sa police koje su vam potrebne – i izađete.
San Francisko je čaroban grad koji bi svako trebalo da poseti bar jednom u životu. Jer onog trenutka kada zagazite ulicama ovog grada, osećate kao da ste ušli direktno u budućnost, čak i kada se vozite istorijskim tramvajem sa kojih vise znatiželjni turisti. Ovde se nalazi neverovatni most Golden Gejt, ozloglašeni zatvor Alkatraz, viktorijanske kuće od kojih su najpoznatije čuvene „Ofarbane dame“ (Painted Ladies)… A kada se umorite od šetnje (mada, pre će biti vožnje), uz nebrojene uzbrdice i nizbrdice kafu će da vam skuva – robot!

Možda je svet bar desetak godina daleko od toga da nam roboti služe kao kućne pomoćnice ili batleri, ali su oni definitivno našli svoje mesto u medicini i nauci, pa i u uslužnim delatnostima. Najbolji primer je robot barista Cafe X koji kuva savršenu kafu onima koje put nanese u San Francisko. U gradu zapravo postoje tri ovakva robota kod kojih možete da poručite kafu, od espresa, makijata, moke, pa i da birate hoćete li indijski, brazilski ili neki drugi blend. I ne postoji bolje mesto na svetu za ovakav pionirski poduhvat.
U neposrednoj blizini je Silicijumska dolina, tu je i Kupertino i bilo je logično da će se roboti najpre probiti upravo u San Francisku, odakle i kreće najveći broj američkih tech startap kompanija.
Prvi robot koji pravi kafu delo je kompanije „Cafe X“. U pitanju je six-axis robotička ruka smeštena u vrlo moderan i luksuzan kiosk za kafu koja odrađuje sav posao. Kafu možete naručiti preko aplikacije pa će vas ona sačekati kada dođete, da ne čekate u redu, ili pak tu, na licu mesta, ukucavajući porudžbinu na tablet koji se nalazi pored kioska. Čim se odlučite za kafu, robot automatski počinje da je priprema. Uzima šolju, ubacuje je u mašinu, priprema mleko, kafu i onda vam stiže potvrdni kod koji ukucate kako biste piće i podigli. I onda sledi najlepši deo – robotička ruka vredna 25.000 dolara vam maše i poželi da uživate u svakom gutljaju kafe. I svaki put kad on mahne, čujete uzdahe oduševljenja jer pored onih koji dolaze da piju kafu, tu su i brojni posmatrači koji samo žele da gledaju ovog neobičnog baristu na delu.
Kafa je prilično dobra, a cene su slične onima u „Starbucksu“, što znači da su malo iznad proseka, ali neka zadovoljstva u životu jednostavno morate da platite…
A pored kafe u San Francisku, roboti mogu da vam spreme i hranu, i to dok završavate sitne kupovine u radnji „Amazon Go“ u kojoj se ne plaća ni kešom ni karticom, niti postoje kase… Šta da vam kažem, tehnika je čudo!

Naime, u ovom kalifornijskom gradu imali smo priliku da probamo burger koji umesto kuvara sprema takođe robot, zapravo – cela mašina. Creator je ime ove sprave koja će vam za šest dolara poslužiti klasičan američki specijalitet! Ona priprema svaki od sastojaka, od seckanja salate, paradajza i ostalih dodataka, do zagrevanja zemičke u kojoj će biti poslužena tek ispečena pljeskavica, i sve to za pet minuta. Robot koji, kako kažu njegovi tvorci, namerno nema neko ljudsko ime, dugačak je oko četiri metra i koristi 350 senzora i 20 računara kako bi obavio ovaj proces. Inače, iza svega stoji jedan prilično impresivan inženjerski tim koji je radio za ogromne kompanije, poput „Apple“, „Tesla“ pa čak i za NASA, a ovaj koncept su razvijali poslednjih osam godina.
Vrlo je moguće i da je Amazon utrošio isto toliko vremena da osmisli i u delo sprovede ideju o prodavnici u kojoj nećete morati da stojite u redu da biste platili dok kasirka namota novu traku za kasu, ide u magacin da donese nešto što vam treba, traži da iz novčanika istresete zadnju sitninu… „Amazon Go“ su radnje (ima ih u Čikagu, Sijetlu i San Francisku) u kojima kasa nema! Umesto njih, kamere i senzori beleže vaše kretanje i ono što kupujete.

Sve funkcioniše tako što skinete aplikaciju za „Amazon Go“, uđete u radnju, skenirate svoj nalog i počnete da uzimate sa polica ono što vam treba. Sistem koji koristi računare i veštačku inteligenciju prati kada kupac uzima robu sa police i kada završite sa nabavkom jednostavno izađete iz radnje. Račun dobijate naknadno, odnosno novac bude skinut preko Amazon aplikacije. Pri tome cene su znatno povoljnije nego u standardnim radnjama, pre svega jer je broj zaposlenih znatno manji pa je tu ušteda i najveća. Radnja ima manje-više sve kao i običan market, uključujući gotova jela, poput salata, sendviča, peciva i naravno kafu. Doduše, ne pravi je robot nego klasičan automat.
Tekst i foto: Ana Lađarević, blog DigitAla.rs