Biznismen Kevin O’liri, koji poslednjih 13 godina sarađuje sa ABC-jevim preduzetničkim rijalitijem Shark Tank, tvrdi da, od svih kompanija u koje je investirao, najviše su se isplatile one koje su osnovale žene.
“Ovo su konkretni podaci: 75 odsto mojih prihoda dolazi od kompanija koje vode žene. I to je trend koji važi za sve industrije – ne samo one koje se tradicionalno smatraju pogodnim za žene”, rekao je O’liri za CNBC.
Kao neko ko investira u startape poslednje tri decenije, O’liri tvrdi da ne postoji tajna formula kojom možete da predvidite koje će investicije ostvariti veliki prihod, a koje neće ispuniti vaša očekivanja. On napominje da je u emsiji Shark Tank svaki investitor imao katastrofalne gubitke od nekoliko miliona, ali i neočekivane prihode.
O’liri kaže da je, na sreću, više dobio nego izgubio, a među najboljim investicijama su definitivno kompanije koje su osnovale ili ih vode žene.
Jedna od njegovih najpoznatijih investicija sa Shark Tankom je firma za pekarske proizvode Wicked Good Cupcakes, sa sedištem u Bostonu. Uložio je 75.000 dolara, a u vreme snimanja emisije 2013. godine kompanija je imala prihod od 150.000 dolara od prodaje. Taj broj je za samo tri godine dostigao neverovatnih 10 miliona dolara!
Među ostalim uspešnim investicijama su svakako Basepaws, kompanija za testiranje DNK mačaka čija je osnivačica i izvršna direktorka Ana Skaja, i Groovebook aplikacija koju je osmislio bračni par Džuli i Brajan Vajtmen.
Zašto su kompanije koje vode žene uspešnije?
Ženama je često teže nego muškarcima da prikupe investicije za pokretanje biznisa. Prema Pitchbook-u, u 2021. godini žene su dobile svega 2% rizičnog kapitala.
O’liri kaže da preduzetnice, posebno one koje imaju decu, znaju bolje da saslušaju druge, što je veoma važna veština za komunikaciju sa kupcima i upravljanje zaposlenima. On dodaje i da žene postavljaju realnije finansijske ciljeve za svoju kompaniju, u poređenju sa muškarcima.
Muškarci, tvrdi O’liri, postavljaju veće targete u prodaji te ostvare 65 odsto, dok žene obično ostvaruju 95 odsto svog cilja. Neuspeh u ostvarivanju ciljeva, čak i onih koji su u početku bili nerealni, može podjednako frustrirati i zaposlene i investitore.
O’liri dalje tvrdi da žene koje su majke, obično su bolje u obavljanju više zadataka odjednom. Ovome u prilog idu i brojne studije koje su dokazale da su majke obično prinuđene da multitaskuju i da se u tome mnogo bolje snalaze od očeva.
Žene razmišljaju na koji način njihovi zaposleni mogu najbolje da iskoriste svoje vreme, što pomaže da se smanji fluktacija.
“Kada se osvrnete, shvatite da u kompanijama koje vode žene gotovo i da nema fluktacije. One prosto stvaraju takvo okruženje iz kojeg zaposleni ne žele da odu”, zaključuje O’liri.
Foto: Marcos Paulo Prado on Unsplash