Sa 19 godina Mate Rimac je u garaži od starog BMW-a napravio svoj prvi električni automobil. Sa 21 je osnovao svoju kompaniju za proizvodnju naprednih električnih automobila, a sa 23 je svetu predstavio prototip za prvi komercijalni automobil njegove kompanije. Sa 30 je prezentovao svoj prvi superautomobil, a prekjuče je obelodanio da je njegova kompanija postala većinski vlasnik čuvenog “Bugatija”.
Mate Rimac, poznat i kao balkanski Ilon Mask, sa samo 33 godine može da se pohvali sa nizom postignuća o kojima mnogi, ne samo na Balkanu već i u svetu, mogu samo da sanjaju.
Rođen je 12. februara 1988. godine u Livnu, u Bosni i Hercegovini, a sa roditeljima 1991. godine odlazi u Frankfurt gde ostaju do 2000. godine, kada se porodično sele u Samobor u Hrvatskoj gde njegov otac osniva kompaniju RIMC.
Kako su mediji pisali, od malih nogu je bio fasciniran automobilima i tehnologijom i “eksperimentisao” je u svojoj garaži. Roditelji su, prema njegovim rečima, na sve to posmatrali kao na mladalački hir.
Oduvek je bio inovator
Rimac je 2005. godine napravio uređaj koji zamenjuje miš i tastaturu sa rukavicom, koji je nazvao iGlove. Pre 18. godine osvojio je niz međunarodnih takmičenja iz elektronike i inovacija. Od 2007. pohađao je Univerzitet primenjenih nauka VERN, gde je diplomirao 2010. godine.
Ubrzo nakon toga je osmislio i sistem retrovizora koji nemaju “slepu tačku”, koji je nazvao Active Mirror System, i za njega je 2006. godine dobio nagradu na međunarodnom sajmu IENA u Ninbergu u Nemačkoj. Do 17. godine je čak i prijavio dva međunarodna patenta za svoje izume.
Od 2007. pohađao je Univerzitet primenjenih nauka VERN, gde je diplomirao 2010. godine.
Sa 18 godina kupio je stari model BMW-a E30 323i sa namerom da se sa njim trka. Nakon što mu je eksplodirao motor na jednoj od trka, odlučio je da u njega ugradi električni motor. Nakon mnogo nadogradnji, u kojima je BMW-ove delove menjao sopstvenim, automobil je postao brži. Počeo je da pobeđuje u trkama i da privlači pažnju, kako na benefite električnih motora tako i na sopstveni talenat. Sa ovim automobilom postavio je niz svetskih i Ginisovih rekorda.
Kompaniju koja je kasnije postala Rimac Automobili, osnovao je u septembru 2009. godine, sa ciljem da nudi ljudima konverzije tradicionalnih automobila u električne.
Rimac Automobili
Godinu dana nakon što je osnovao kompaniju, upoznaje Adriana Mudrija, koji je u tom trenutku bio dizajner u Dženeral Motorsu (General Motors). Mate mu je predložio da zajedno razviju model električnog superautomobila, što je on i prihvatio. Do kraja 2010. godine imali su prve skice, tehničke koncepte i željene specifikacije.
Zajedno sa Mudrijem sprema brošuru o konceptu automobila, koju je prezentovao članovima kraljevske porodice UAE, do kojih je došao preko poznanika koji je za njih radio, i oni odlučuju da, s obzirom na to da je kompanija u tom trenutku postojala samo na papiru, investiraju u Rimčev projekat. Oni su zahtevali da se čitav posao prebaci u UAE, ali se Rimac opirao, inisistirajući da proizvodnja ostane u Hrvatskoj. Kako je saradnja sa investitorima pukla, pomoć mu je pružio otac.
– Otac mi je dao kredit koji sam mu vratio do zadnje kune. Bez njega ne bih bio većinski vlasnik kompanije, niti bi kompanija bila u Hrvatskoj – ispričao je Rimac u jednom gostovanju na televiziji.
Kako bi kompaniju održao u životu, počeo je paralelno sa dizajnom superautomobila i potragom za investitorima, da se bavi proizvodnjom baterija i delova za druge proizvođače.
Svoj prvi kompletiran model superautomobila Concept_One je prezentovao na Sajmu automobila u Frankfurtu. Trud se isplatio i Rimac je godinama nakon premijernog predstavljanja Concept_One privukao brojne investitore, između ostalih i Kiu, Hjundai i Porše.
Pre 3 godine, Rimac Automobili su dizajnirali još jedan superautomobil, Nevera, koji je prošle godine prošao finalno testiranje i ove godine bi trebalo da krene isporuka prvih modela kupcima.

Sledeća prekretnica u istoriji kompanije
Kako je prekjuče saopšteno iz “Rimca” kompanija je postala većinski vlasnik “Bugatija”, čuvenog francuskog proizvođača luksuznih sportskih automobila.
Kompanija “Rimac automobili” će biti reorganizovana u “Rimac grupu”, podeljenu na dve kompanije – “Bugati Rimac” i “Rimac technology”.
Svi akcionari su zadržali postojeće udele u vlasništvu “Rimca”. Mate Rimac je i dalje pojedinačno najveći akcionar sa 37 odsto, “Porše” ima 24 odsto, a slede “Hjundai” sa 12 odsto i ostali akcionari sa 27 odsto udela u vlasništvu.
“Rimac grupa” biće najveći deoničar nove kompanije “Rimac Bugati” sa 55 odsto udela u vlasništvu. U njoj će se nalaziti dva proizvođača automobila: “Bugati” i “Rimac automobili”.
“Bugati” i “Rimac automobili” nastaviće kao zasebni brendovi, zadržaće postojeće proizvodne pogone i kanale distribucije, dok će centar za razvoj oba brenda biti u Hrvatskoj.
Kompanija Rimac Automobili planira da u 2022. izađe na berzu, pri čemu cilja tržišnu vrednost od oko 5 milijardi evra, tvrdi nemački časopis Menadžer Magazin, pozivajući se na izvore bliske kompaniji.
Kako su polovinom prošlog meseca pisali nemački mediji, a prenosi Blic, kompanija planira da izađe na berzu.
Vidi i: Branko Milutinović, Nordeus: Možemo biti predvodnici digitalnog doba
Foto: Instagram / Mate Rimac; Youtube Screenshot / RimacAutomobili