Biti frilenser možda zvuči primamljivo nekome ko želi da pobegne od fiksnog radnog vremena od devet do pet, ali nije uvek lako biti sam svoj šef. Kada više niste vezani za poslodavca (ili platu i beneficije), na vama je da frilensovanje učinite unosnim izvorom prihoda.
Kao pisac frilenser koji se ovim poslom bavi više od jedne decenije, prošao sam kroz mnoge uspone i padove. Prema nekom mom iskustvu, cene su sada niže nego pre deset, pa čak i pet godina. Kako inflacija raste, kao frilenseru može vam biti teško da sastavite kraj sa krajem – osim ako ne smislite kako da podignete svoju cenu.
Za ovih deset godina, ako sam nešto naučio to je kako da budem plaćen koliko zaslužujem. Bez obzira na to da li ste na početku ili već imate iskustva kao frilenser, preporučujem da se držite ovih koraka kako biste bili sigurni da ćete biti plaćeni koliko vredite.
- Radite za novac, a ne za moć
Kada sam počeo, očajnički sam želeo da podelim svoje mišljenje i vežbam zanat. Takođe sam želeo da se afirmišem u industriji i uspostavim veze sa urednicima u poznatim publikacijama. Ali ponekad sam u potrazi za ovim ciljevima prihvatao zadatke koji su bili veoma malo ili čak nimalo plaćeni.
Nakon godina i godina sakupljanja autorskih tekstova u što je moguće više različitih publikacija, naučio sam da to što pišem za uglednije publikacije ne mora da znači da ću bolje da zaradim.
I sve dok vrtić mog deteta ne prihvata “lajkove” kao način plaćanja, nastaviću da radim za poslodavce koji me dobro plaćaju, bez obzira na to koliko su uticajni i ugledni.
- Prestanite da prihvatite slabo plaćene poslove
Ako ste doslovno gladni i nemate ništa u životu osim vremena, u toj situaciji bi imalo smisla raditi za mizeran honorar. U suprotnom nemojte trošiti energiju na slabo plaćenje poslove već to vreme koje trošite na kreiranje sadržaja iskoristite na traženje posla koji je bolje plaćen, savetuje Business Insider.
Preskakanje slabo plaćenih angažmana, ne samo što me je dovelo do boljeg i unosnijeg posla, već je promenilo moje mišljenje o samom sebi i tome koliko vredim. Sada sam sebe doživljavao kao iskusnog profesionalca.
- Uvek pregovarajte
Jedna od prvih stvari koje sam naučio kao frilenser je da cene nisu zakucane u kamenu. Razlikuju se u zavisnosti od publikacija, urednika, frilensera, zadataka, pa čak i datuma u mesecu.
Kada novi poslavac prihvati moj predlog nakon pregovora, uvek tražim da me plati unapred. Onda ih pitam da li oni mogu da urade bolje. Pitam ih baš tako: “Možete li ovo da uradite nešto bolje za te pare?”
Desilo mi se samo dva puta da je urednik odustao nakon što sam tražio veći honorar. Prvi put, iznos koji mi je urednik nudio bila je toliko ispod moje prosečne cene. Drugi put, urednik je bio veoma grub da je sve delovalo kao ozbiljno upozorenje, i pretpostavio sam da ionako verovatno ne bih uživao da radim za njega.
Pročitaj i: Pokrenuo sam blog iz očaja, sada zarađujem 160.000 mesečno
Foto: Standsome Worklifestyle on Unsplash