Krize i izazovi su sastavni deo našeg života, a naročito biznisa. Kao EKG snimak rada našeg srca mi znamo da uvek postoje usponi i padovi i nekako smo navikli da postoje ciklusi koji se ponavljaju. Ipak, ono što upravo proživljavamo niko nije mogao da zamisli.
Proteklih 20 godina imali smo nekoliko većih kriza na svetskom nivou. Godine 2000. očekivali smo veliki internet sunovrat, ekonomska kriza u Americi 2007-2008. godine promenila je tržište nekretnina, nafte i svetske ekonomije.
Manje ili više osetili smo uticaj svega toga, ali nikada do sada nismo imali situaciju da smo svi u tome zajedno. Trenutno svi stojimo, tačnije sedimo kod kuće, držimo dah dok se planeta Zemlja i dalje okreće. Možda je ovo najbolja lekcija o prolaznosti i važnosti vremena koju ćemo dobiti. Pitanje je da li ćemo i koliko pametniji izaći iz ovoga.
Zašto je bitno da sagledamo širu sliku i kako nam priroda može poslužiti kao sjajna matrica prihvatanja procesa promena, kako u našem biznisu tako i u životu?
Preduzetništvo je samo po sebi avantura, ludo putovanje heroja na koje krenemo sa željom da rešimo neki problem, pokrenemo promenu ili podelimo svoj dar sa svetom.
Sama reč znači preduzimanje, prevazilaženje prepreka, otkrivanje novih puteva i načina kako nešto može da se uradi.
Šta se onda dešava kada nastupi kriza i kako posmatranje prirodnih ciklusa može da nam pomogne da bolje sagledamo situaciju?
Vreme promena i izazova u našem životu su trenuci kada posumnjamo u sebe, u sve ono što jesmo, naše znanje, vrednosti i umeće da sa tim izađemo na kraj. Tokom života bavimo se sa toliko toga: učimo, radimo, upoznajemo se, putujemo, a ipak najveće pitanje ostaje. Šta će biti posle nas?
Trenutno najvažnije pitanje na svetu je: Šta će biti posle krize?
Priroda ima predvidljiv šablon promene: plima i oseka, noć i dan.
Veliki izazov za nas jeste da naučimo da prođemo kroz različite životne cikluse, a da nas to ne poljulja.
Da težimo napretku uprkos zimi, da uživamo slobodno u plodovima jeseni.
Ova kriza je definitivno donela zimu usred proleća u naše živote. Zima je test naše izdržljivosti i spremnosti. Za nju smo ili spremni ili ne, nema između.
Svedoci smo toga da je puno biznisa bilo prinuđeno preko noći da obustavi svoje poslovanje, drugi su se u rekordnom roku preselili na online prodaju kako bi održali tok rada.
Digitalizacija biznisa se bukvalno desila preko noći, hteli mi to ili ne. To je biznis, ultimativni test koliko smo zaista spremni da uradimo šta je potrebno.
Zima pored ekonomske krize može biti pojava jače konkurencije, problem u našem privatnom životu koji će se reflektovati na naše poslovanje, problemi u kolektivu, promene na tržištu, nove tehnologije ili navike naših kupaca.
Za one koji su se spremili zima je period mogućnosti. Vreme za nove ideje i rešenja, kada se povlačimo i spremamo za novi ciklus, za novo proleće koje će doći. Zima je period kada treba da budemo zahvalni za ono što imamo i što ćemo tek postići.
Dok gledamo slike praznih ulica svetskih gradova, pitamo se dokle će ovo trajati, šta će biti kada se završi? Da li će svet biti isti ili će se zauvek promeniti. Čuvena izreka kaže da ne možemo dva puta zgaziti u istu reku. To bi značilo da ne možemo da se vratimo gde smo bili, jedini put koji imamo jeste napred.
Možda će nas ovo vreme naučiti da ne moramo sve, da možemo imati manje sastanaka, više kreativnih susreta, hrabrih odluka i novih početaka.
Da naučimo da je svaki dan prilika, da se ništa ne podrazumeva, da je svako bitan, da svako ima svoje mesto u ovom velikom mehanizmu. Da cenimo svoj i tuđi rad, da razmenjujemo znanja i informacije, budemo tu jedni za druge. Možda je ovo prilika da budemo bolji nego ikada pre, za sebe i druge, od sad pa za ubuduće.
Inovacija, novi proizvodi i usluge
Dobra vest je da posle zime uvek dođe proleće, a proleće jeste novi početak. Za biznis to znači inovaciju, nove proizvode i usluge, nove prodajne kanale, nove kupce koje smo u međuvremenu dobili.
Neki su se snašli bolje od drugih, neko će reći to nije fer. Preduzetništvo nema meru za to, ono ceni one najsnažnije, one koji mogu preživeti najjače zime.
Priroda ne pita da li ćemo posaditi semenku, ona nam pruža priliku za to. Mi svoje seme sadimo bez obzira na korov i kamenje, bez obzira na krizu i prepreke, sadimo ga bogato i ono mora roditi. Vera i entuzijazam su najbolji pesticidi.
Šta ćemo dobiti od proleća zavisi od nas, od našeg truda i vere. Nema garancije da ćemo uspeti. Ista količina truda je potrebna za samopouzdanje i sumnju, samo su rezultati vidno drugačiji. Svaki dan koji imamo je jedno malo proleće, prilika da sutra učinimo boljim.
Uspeh ne dolazi lako kao što ni semenci nije lako da probije zemlju u potrazi za svetlom. Napredak, sreća i uspeh zahtevaju trud i istrajnost. Korov života je tu da odvoji jake od slabih. Da samopouzdanje poljuja sumnjom, poverenje preispitivanjem, strpljenje nestrpljenjem, trud odlaganjem.

Ne svađajte se sa prirodom! Za one koji su rešeni, ne postoji prepreka. Prepreke su tu da izdvoje vredne. Treba da naučimo da prihvatimo probleme, jer oni imaju svoj ciklus, tu su kako bi razvijali našu veru i stav. Naše semenke su naše navike, uverenja i stavovi. Ukoliko nam ne odgovaraju plodovi, menjamo seme.
Naše misli i akcije, kako ćemo odreagovati na ono što se oko nas događa određuje kakvi ćemo iz ovoga izaći, koji ćemo rezultat imati. Ušteda na kvalitetu će se kad tad pokazati.
Mi ili napredujemo ili nazadujemo, ne možemo ostati isti. Poraz je najbolji početak. Ne treba da tražimo da stvari budu lakše, jer upravo iz ovakvih prepreka i izazova mi rastemo, naš karakter i volja za uspehom. Nijedan uspeh i neuspeh ne traju večno. Sve je privremeno. Pitanje je samo koliko vremena je potrebno da prođe i šta ćemo mi uraditi za to vreme. Sve uspešne priče kreću od nekog poraza.
Naš najveći izazov jeste da uspemo! Da istrajemo uprkos svemu.
Nekoliko pitanja za nove ideje i moguća rešenja
- Šta je trenutno najvažnije za moj biznis?
- Kakva je situacija sa finansijama i zaposlenima?
- Da li postoje troškovi koje možemo smanjiti?
- Šta je mojim kupcima trenutno važno i potrebno?
- Kako ja to mogu da im obezbedim?
- Koji su novi kanali prodaje koje mogu pokrenuti?
- Kakvo je moje online prisustvo?
- Da li je kupcima jasno da li radimo ili ne, kako nas mogu kontaktirati?
- Koje informacije je bitno da iskomuniciramo?
- Sa kim se mogu udružiti i sarađivati?
- Koje nove proizvode ili usluge mogu ponuditi?
- Kako bih voleo/la da moj posao izgleda posle izolacije?
Tekst: Sonja Dakić, preduzetnica, osnivač „Živi-radi-voli“ programa, mentor i coach