Jedan od mogućih načina povećanja prihoda može biti povišica plate, ali ljudi često nisu osnaženi da pregovaraju sa poslodavcem iako smatraju da njihov rad vredi više. Ako poslodavac ne želi da ti poveća platu, uvek možeš da pregovaraš o drugim benefitima.
Bilo da tek planirate da tražite povećanje plate od poslodavca ili ste već pokušali, treba da imate i „backup” plan, šta biste mogli da ispregovarate ako nije dao ili neće dati povišicu.
Kako sam skoro deset godina vodila firmu sa 70+ zaposlenih, razne primere sam viđala u praksi, a neke ću i podeliti sa vama.
Uz prethodnu temeljnu pripremu, možete da pitate poslodavca da vam plati:
- Obuku, kurs ili studije koje ste htele da pohađate
- Službeni telefon, laptop, auto
- Privatnu penziju, osiguranje
- Solidarnu pomoć u nekim težim životnim okolnostima
- Ako u asortimanu poslodavca postoji roba koja je vama potrebna ili koju biste mogli da prodate, posebno ako se neka roba teže prodaje, tada možete tražiti da vam da robu ili da proda po znatno nižoj ceni.
- Više slobodnih dana, duži godišnji odmor, skraćeno ili fleksibilno radno vreme. Rad od kuće. Sve će to uticati da imate više vremena za sebe, porodicu, za neki svoj dodatni posao ili hobi.
Na vama je da procenite šta poslodavac može da vam ponudi što nije novac, a da vam donese korist.
Nemojte čekati da poslodavac ponudi ove opcije, već izađite pred njega sa obrazloženim predlogom.
Pitate se – zašto bi poslodavac pristao na neki od ovih predloga ako nije pristao na povećanje plate? Zato što na platu treba da plati dodatno poreze i doprinose, a na stavke koje sam navela, pod određenim uslovima, NE plaća dodatne namete.
Većina zaposlenih ni ne pokuša, nemojte biti većina, ako vam je nešto važno.
Želim da podelim sa vama i rezultate anonimnog mini istraživanja koje sam sprovela u svojoj onlajn zajednici i preko newslettera o pregovaranju za povećanje plate i druge benefite.
Pregovaranje za veću platu
Rezultati su pokazali da je 58 odsto ispitanika već pregovaralo za veću platu, dok 42 odsto nije. Što se tiče ishoda pregovora za povećanje plate, u 50 odsto slučajeva su pregovori dobro prošli, dok su u drugih 50 odsto slučajeva bili neuspešni.
Na pozitivan ishod pregovora za povećanje plate uticala je priprema pre sastanka (šta se promenilo u prethodnom periodu, na primer povećanje posla, projekti), zatim zalaganje zaposlenog i rezultati koje je ostvario, te realno prikazivanje tih rezultata, predlog novog poboljšanja i unapređivanja daljeg proizvodnog procesa.
Vidi i: Kalendar štednje: Kako na zabavan način možeš da brineš o svojim finansijama
S druge strane, kada pregovori za povećanje plate nisu bili uspešni, ispitanici smatraju da je zato što direktor nije bio zainteresovan da traži benefite za svoj tim, ili su jednostavno izabrali loš trenutak i naišli na nerazumevanje poslodavca. Kao jedan od razloga navodi se i da poslodavac ne želi da poveća platu ako ne mora.
Pregovaranje za benefite
Što se tiče pregovaranja za benefite, za razliku od pregovaranja za povećanje plate, većina, 58 odsto ispitanika, odgovorilo je da nisu pregovarali za benefite, dok je 42 odsto odgovorilo da su već pregovarali o benefitima sa poslodavcem.
Među drugim benefitima koje su zaposleni uspeli da ostvare su:
- Edukacije
- Slobodni dani, plaćen duži rad
- Privatno zdravstveno osiguranje, kao i putno osiguranje za privatna putovanja
- Fleksibilno radno vreme
Naravno, kao u slučaju traženja povišice, dešavalo se da poslodavac nije zainteresovan za pružanje dodatnih benefita zaposlenima.
Na pitanje “Ako pregovori za DRUGE BENEFITE NISU bili uspešni, šta misliš šta je uticalo na takav ishod?” ispitanici su odgovorili sledeće:
- Nezainteresovanost poslodavaca i nedovoljno rezonovanje.
- Ponuđeno mi je da koristim prostor firme za svoje radionice, ali sam odbila. Smatram da mi takva usluga ne ide u prilog jer želim da svoj biznis i svoju preduzetničku ideju razvijam nezavisno od “posla od 9 do 5”. Koristeći prostor firme dajem joj dodatnu vidljivost na mrežama, a iznos koji plaćam za drugi prostor nije nešto što ne mogu da priuštim.
- Dodatni slobodni dani
- Za poslodavca je i veći broj dana godišnjeg odmora i službeni auto i sve drugo – zapravo “gubitak”, odnosno trošak.
Povećanje plate, a i drugi benefiti treba da služe da nam unaprede finansije a i kvalitet života. Jako je važno da pregovore za povećanje plate i druge benefite posmatramo kao deo šire slike i da nastavimo da istražujemo kako možemo da unapredimo svoje upravljanje finansijama.
Finansijska edukacija je od ključne važnosti, jer ne postoji novac koji se ne može potrošiti. Često se dešava da nakon povećanja plate i ispregovaranja benefita ništa se ne promeni u finansijskoj konstrukciji pojedinca ili porodice.
Recimo da ako je neko uvek imao 2,000 dinara viška u novčaniku na kraju meseca, čak i posle povećanja plate od 10,000 dinara i više, na kraju meseca opet ostane istih tih 2,000 dinara, a da osoba ili porodica nemaju osećaj da im se nešto posebno povećao kvalitet života. Da povećanje prihoda na kraju ne utiče na to da se stvori „zlatna rezerva“, da se otplate dugovi i slično.
Vidi i: Gde ide moj novac: Preuzmi radni list i rasporedi svoje finansije
Dakle povećanje plate (i benefiti) samo su jedna od brojnih mogućnosti za unapređenje finansija, a pored toga je važno raditi i na unapređenju odnosa prema finansijama i novcu, i na tome kako trošimo novac i raspoređujemo finansije.
Autorka: Karolina Herbut, finansijska savetnica i biznis kouč
Foto: Gabrielle Henderson / Unsplash