Tridesetjednogodišnji umetnik Edvard Ferburn od starih mapa pravi fantastične i veoma detaljne portrete. Spajanjem pejzaža i čovečanstva, podseća nas da smo mi proizvod svoje životne sredine – i obrnuto.
Pre nego što započne svoj umetnički proces, Ferburn provodi sate proučavajući mapu. Zatim koristi tradicionalne materijale, poput mastila, boje ili olovke da izvuče crte lica sa puteva, reka i planina stvarajući tako postepene promene na mapi.
Ovaj talentovani umetnik svoj proces naziva “topopointilizam” a opisuje ga kao “direktnu mešavinu topografija i pointilizma”. Edvardovi portreti izbliza deluju apstraktno, ali izdaleka se jasno vidi kako ljudski lik izranja iz topografskih obrazaca.
Baš kao što su planine nacrtane konturnim linijama na mapi, Ferburn na isti način prikazuje crte lica, poput kostiju, obraza i nosa. Stotine ručno iscrtanih, zakrivljenih linija u crnoj i sivoj boji omogućavaju da svaki portret izgleda kao da je trodimenzionalan.
“Kao svaki tradicionalni slikar, težim snažnoj kompoziciji. Na osnovu geografskog okvira uočavam gde bi težina portreta trebalo da bude, balansiram između pejzaža i figure tako da nijedno ne uništim“, priča Ferburn o svom radu za portal My Modern Met, i dodaje:
“Uvek započinjem tako što proučavam mapu u odnosu na lik, skicirajući u glavi mogući ishod.“
Pogledaj i: “Nikada u životu nisam crtao, a sada moji ‘bezvezni’ portreti ljubimaca hrane beskućnike”
U njegovom studiju čak postoji nekoliko mapa na kojima radi već godinama. Da bi završio jedan rad potrebno mu je, u proseku, od nekoliko dana do nekoliko meseci.
Foto: Instagram/edfairburn