Zamislite da ste neuhvatljivi street art umetnik i odjednom se nađete usred globalnog karantina gde vam je na neki način zabranjeno da se slobodno šetate ulicama. Čuveni anonimni umetnik Benksi, baš kao i većina populacije, primoran je da bude u kući.
Iako urbani prostori više nisu opcija, Benksi pronašao je način da pokaže svoj neosporni talenat, piše Bored Panda.
Možda vama kupatilo ne zvuči dovoljno inspirativno, ali upravo je ova prostorija poslužila kao alternativa “betonskom platnu”.
Benksi u svom kupatilu nacrtao nekoliko pacova koji su napravili potpuni haos – jedan obavlja nuždu, drugi visi na držaču za peškire, treći posmatra četvrtog kako odbrojava dane provedene u izolaciji…
“Moja žena mrzi kad radim od kuće”, poručio je Benksi. Njegovo “umetničko delo” u doba korone izazvalo je oduševljenje, što potvrđuju fotografije kupatila koje su dobile preko dva miliona lajkova.
Poslednji Benksijev rad pojavio se na Dan zaljubljenih u njegovom rodnom gradu Bristolu i na njemu devojka praćkom raspršuje cveće. Mural je ižvrljan 48 sati po pojavljivanju.
Iako se o njegovom identitetu samo nagađa, Benksi je doprineo da se ulična umetnost ne posmatra kao vandalizam već kao deo pop-kulture.
Devojka sa balonom
Iako se protivi institucijama i izlaganju radova u galerijama, jedno od njegovih najpoznatijih dela “Devojka sa balonom”, grafit koji je godinama krasio zid u Istočnom Londonu, upravo je završila u muzeju.
Grafit “devojka sa balonom” je nacrtan 2002. godine, a šest godina kasnije se prebacuje na platno i završava u muzeju u kome je slika bila do 2018. godine kada je prodata. Slika je prodata za neverovatnu cifru od 1.042 miliona funti.
Međutim, u trenutku kada se aukcija završila i kada se čuo udarac čekićem, dogodilo se nešto neočekivano. Uključio se alarm, a sa njim i mehanizam za samouništenje koji je isekao platno.
“Pre nekoliko godina, sakrio sam mehanizam za uništavanje papira u ram jedne slike”, objasnio je umetnik u video koji je okačio na svom instagram profilu, uz Pikasov citat: “Poriv za uništenjem je takođe stvaralački poriv”.
Međutim, bez obzira na to kako se aukcija završila, mnogi su smatrali da Benksi izlaganjem u muzeju prekršio sve ono za šta se borio. Smatrali su da e prilagodio sistemu kome je pružao otpor. Iako se protivio institucijama dozvolio je da se njegovo delo prebaci na platno i završi u muzeju, piše Ekspres.net.
Pročitajte i: Berlinski umetnici napravili izložbu na balkonima
Foto: Instagram/banksy