Brod Instituta „Ocean Voyages“ tokom 48-dnevne ekspedicije severnim Pacifikom uspešno je uklonio čak 103 tone ribolovnih mreža i plastičnog otpada. Taj deo Pacifika, mesta s najviše nakupljenog plastičnog otpada, poznatiji je kao GPGP (Great Pacific Garbage Patch), odnosno Veliko pacifičko ostrvo smeća.
Plastika se širom sveta koristi već 65 godina, a njena proizvodnja se iz godine u godinu samo povećava. Daleke 1950. godine proizvedeno je dva miliona tona plastike, dok je 2015. proizvodnja dosegla neverovatnih 387 miliona tona.
Naravno, tako veliko povećanje proizvodnje plastike uzrokovalo je ozbiljno zagađenje svetskih mora i okeana i danas predstavlja veliku pretnju morskim ekosistemim i celokupnom morskom životu, piše Ekovjesnik.
Zagrebi ispod površine: Na dnu Jadranskog mora taloži se ogromna količina smeća
Procenjuje se da zagađenje plastikom svake godine uzrokuje smrt 100 miliona morskih životinja, a naučnici predviđaju da će do 2050. u okeanima biti više plastike nego ribe.
Posada broda S/V Kwai Instituta “Ocean Voyages” je tokom ekspedicije iz okeana prikupila čak 103 tone plastičnog otpada ili dvostruko više u odnosu na prošlu godinu, što je novi svetski rekord i dosad najveća akcija čišćenja okeana.
„Vrlo sam ponosna na naš marljivi tim. Premašili smo cilj od 100 tona plastike, toksičnih proizvoda i odbačenih ribarskih mreža. U ovim teškim vremenima i dalje pomažemo u borbi za ozdravljenje naših okeana, koja imaju važnu ulogu za zdravlje ljudi i zdravlje planeta“, izjavila je Meri Krauli, osnivačica i izvršna direktorka Instituta „Ocean Voyages“.
Sav prikupljeni otpad će se reciklirati i zbrinuti na propisan način.
Foto: Profimedia