Pojasi oko brane na Potpećkom jezeru kod Priboja i priobalje zatrpani su hiljadama kubika raznog otpada koji je Lim, usled rasta vodostaja, pokupio sa nekoliko deponija u svom gornjem toku.
Procene stručnjaka su da Lim sa deponija iz pet opština u Crnoj Gori donese u Potpeć oko 40.000 kubika plutajućeg otpada. Čak polovinu tog smeća, voda zauvek proguta. Situacija koja je zadesila Potpećko jezero, više nije ni katastrofa, već slobodno možemo reći ekološki genocid. Godinama unazad, jezerom pliva smeće koje je reka donela do same brane.
Smeća je toliko da se ne vidi površina jezera. Tu se nakupilo sve što ljudima nije potrebno od Plava u Crnoj Gori do pribojske hidrocentrale. Mnogi su zbog toga Potpećko jezero prozvali plutajućom deponijom, piše N1.
Ipak, najveći zagađivač je deponija Stanjevine kod Prijepolja, koja se nalazi uz sam Lim. Nedaleko od brane na Potpećkom jezeru do kraja leta trebalo je da bude postavljena plutajuća sajla duga 300 metara, koja bi sakupljala smeće koje plovi Limom.
Potpećko jezero odavno je ideja za turistički potencijal Priboja. Nedaleko od brane čak je sagrađeno i Ribarsko naselje koje nažalost zbog problema sa smećem, nikada nije zaživelo.
Sećate li se portreta Jovana Memedovića? Evo gde su završile sve one flaše iz reke
Foto: Facebook/Priboj Online