U kalifornijskom nacionalnom parku Dolina smrti izmereno je 54,4 stepena na Celzijusovoj skali i to bi mogla da bude najviša temperatura u istoriji zabeležena na Zemlji. Ovo toplotno merenje proverila je i odobrila i američka Nacionalna vremenska služba.
Na američkoj Zapadnoj obali u toku je toplotni talas i najavljeno je da će temperatura rasti ove nedelje.
Velike vrućine dovele su do kvarova na elektrani u subotu, zbog čega su u delovima Kalifornije dva dana bili bez struje.
Kolika je bila najviša temperatura do sada?
Ovaj poslednji rekord zabeležen je Farnas Kriku u Dolini smrti. Pre toga, najviša temperatura pouzdano izmerena na Zemlji bila je zabeležena takođe u Dolini smrti 2013. godine. Tada je izmereno 54 stepena.
Vek ranije, u istoj ovoj pustinji zabeleženo je 56 stepeni, ali se taj nalaz dovodi u pitanje. Savremeni meteorolozi veruju da je temperatura bilo pogrešno izmerena, kao i još neke ekstremno visoke vrednosti zabeležene tog leta.
Analiza iz 2016. istoričara Kristofera Barta pokazuje da te brojke iz 1913. godine nisu valjano potkrepljene.
Osim Doline smrti, rekordno visoka temperatura zabeležena je u Tunisu 1931, kada je izmereno 55 stepeni Celzijusa. Međutim, prema Bartovoj analizi, pouzdanost tog merenja, kao i drugih u Africi tokom kolonijalne ere, danas je „pod velikim znakom pitanja”.
Plameni tornado
Trenutni toplotni talas zahvatio je čitavu zapadnu obalu, od Arizone na jugozapadu pa sve do države Vašington na severozapadu Sjedinjenih Američkih Država.
Očekuje se da ovih dana dostigne vrhunac i da posle toga temperature budu u padu u nastavku sedmice. Ipak, sparine i vrućine potrajaće bar još deset dana, piše BBC.
Kako su temperature rasle u Kaliforniji, stanovnici okruga Lasen imali su u subotu prilike da vide veliki plameni tornado.
Kalifornijska elektro-distribucija, koja je zadužena za snabdevanje strujom, proglasila je treći stepen uzbune – što znači da im „ponestaje zaliha [električne energije]”.
Značajan deo domaćinstava u tom regionu strujom se snabdeva iz solarnih panela ili od energije vetra. Sada je, zbog toplotnog talasa, povećana potrošnja električne energije za klime uređaje – što je sve zajedno dovelo do kvara na sistemu i postojao je rizik da potpuno prestane sa radom.
Da bi se smetnje otklonile i sprečilo da čitava država ostane u mraku, zvaničnici su počeli sa zakazanim isključenjima struje kako bi se sačuvala električna energija.
Foto: Profimedia