Urbana poljoprivreda nikad neće moći da zameni tradicionalnu poljoprivrednu proizvodnju, ali omogućuje lokalni uzgoj, smanjuje troškove prevoza i dopunjuje ponudu voća i povrća.
Jagode, paradajz, krastavci, salate, aromatično bilje – sve se to od ovog proleća uzgaja u srcu Pariza, na krovu novog paviljona 6. pariskog sajma „Parc des Expositions“ gde se nalazi najveća evropska urbana farma.
Udruženje „Nature Urbaine“ („Urbana priroda“) odlučilo je da podstakne Parižanke i Parižane na konzumaciju lokalno uzgojenog kvalitetnog voća i povrća, bez korišćenja pesticida i štetnog uticaja na životnu sredinu, izveštava francuski javni radio servis „France Inter“.

Urbana farma s pogledom na Ajfelov toranj i pariske krovove
Na krovu novog paviljona 6. pariskog sajma „Parc des Expositions“ smeštena je najveća urbana farma u Evropi, koja pretenduje i na naslov najveće na svetu.
Kad biste pokušali da se nagnete na sigurnosnu ogradu, videli biste pariski kružni tok koji ovuda prolazi na udaljenosti od samo nekoliko metara. Međutim, gore na krovu, nalazi se jedan potpuno drugi svet.
U visećim posudama sazreva paradajz, u kolonama rastu jagode, ali i razne salate, aromatično bilje i nekoliko vrsta povrća poput blitve, kao i dragoljub (Tropaeolum majus) ili boražina (Borago officinalis) koje posebno privlače oprašivače.
„Na početku smo bili vrlo zabrinuti, ali sad smo puni pčela“, kazala je Kamila Bilimaz, vođa proizvodnje povrća, prenosi Ekovjesnik.
Posebnost ove velike urbane farme je u tome što na njoj nema ni grama zemlje! Jagode se tako uzgajaju korištenjem tehnike aeroponike, dakle bez zemlje, s korenom unutar vertikalnog cilindra koje se prska hranjivim rastvorom.

Što se tiče paradajza, oni se sade horizontalno u supstratu kokosovih vlakana. U oba slučaja, sve potrebne hranljive materije biljkama se isporučuju putem sistema navodnjavanja koji kontroliše računar.
Naravno, udruženje „Nature Urbaine“ na farmi ne koristi nikakve hemikalije, ali njihovi proizvodi, zbog načina uzgoja bez korišćenja zemlje, ipak nema ekološku oznaku.
„Na farmi radimo sve kao i ostali mali poljoprivrednici, a voće i povrće se uzgaja na otvorenom pa zavisi od vremenskih uslova. No ipak, naša velika prednost je što radimo uspravljeni i ne lomimo leđa“, kaže Kamila Bilimaz.
U skladu s najnovijim trendovima proizvodnje hrane, ali i sa razvijenom pariskom urbanom poljoprivredom, ovde se sve uzgaja praćenjem ritma godišnjih doba, poštovanjem prirode i bez korišćenja pesticida.
„Ovde je reč o ultra lokalnoj proizvodnji hrane za potrebe naših građana, bez ikakvih troškova i štetnog uticaja prevoza našeg paradajza i krastavaca“, pojašnjava Sofi Hardi, direktorka urbane farme.
„Zagađenje vazduha i blizina frekventne saobraćajnice nisu problem“, tvrdi Hardi.
„Korenje naših biljaka apsorbuje zagađenje, a ono je zaštićeno našim sistemom uzgoja. Teški metali se ne podižu do naših 15 metara visine te se, naposletku, sitne čestice isperu pre konzumacije. Osim toga, uzgojem voća i povrća borimo se protiv efekta toplotnih ostrva koji su tipični za urbana područja. Naše biljke apsorbuju toplotu.“

Udruženje „Nature Urbaine“ do 2022. namerava da koristi celokupnu površinu krova od 14.000 m2 i u punom kapacitetu planira proizvodnju od hiljadu jedinica dnevno.
Kako objašnjava Sofi Hardi, jedinica je kilogram paradajza, ali i posudica jagoda težine 250 grama i svežanj bosiljka. Farma ima i svoj edukacioni karakter jer susedno stanovništvo na krovu može iznajmiti jednu od 130 malih parcela, a planira se i organizacija turističkih obilazaka u pratnji vodiča.
Na kraju, ovde će se organizovati i razni događaji poput radionica proizvodnje hrane i urbane poljoprivrede. Iako se na farmi planira zapošljavanje dvadesetak osoba, zbog aktuelne zdravstvene krize tim za sada čini svega osam zaposlenih, uključujući petoricu baštovana.
Otvaranje je bilo zakazano za 1. april, ali je odloženo za jul. Pandemija Covid-19 je svakako uticala na tromesečno kašnjenje s otvaranjem farme, a Sofi Hardi je priznala da se još uvek traže finansijski partneri.
Ideja pokretanja proizvodnje na ovoj urbanoj farmi bila je uzgoj povrća i voća za potrebe lokalnih sajamskih restorana i stanovnika ovog dela Pariza, kao i dva nova hotela, u neposrednoj blizini pariskog sajma.
Pročitajte i: Supermarket na krovu uzgaja organsko povrće koje prodaje potrošačima
Foto: Profimedia