Led na Antarktiku pao je na najniži nivo u poslednjih 40 godina, od kada se prati evidencija, pokazali su preliminarni satelitski rezultati.
Nova merenja od 20. februara pokazuju da je premašen prethodni rekordni minimum, zabeležen u martu 2017. Stručnjaci tvrde da je situacija zabrinjavajuća, te da se led topi tri puta brže nego 1990-ih godina, što doprinosi globalnom porastu nivoa mora.
„Ono što se dešava na Antarktiku je ekstremna situacija“, rekao je za CNN Ted Skambos, glaciolog sa Univerziteta Kolorado Bolder i vodeći naučnik u Nacionalnom centru podataka o morskom ledu.
„Postoji veza između onoga što se dešava na Antarktiku i opšteg trenda zagrevanja širom ostatka sveta, ali se razlikuje od onoga što vidimo na planinskim glečerima i onoga što vidimo na Arktiku.“
Naučnici definišu obim morskog leda kao oblast u kojoj je koncentracija leda najmanje 15 odsto. Obim morskog leda na Antarktiku je veoma promenljiv, za razliku od Arktika gde naučnici kažu da klimatske promene ubrzavaju otapanje leda. Stopa gubitka morskog leda između ova dva kontinenta se delimično razlikuje zbog njihove lokacije i blizine drugim kontinentima.
Antarktik je okružen ogromnim okeanom gde se morski led može protezati preko Južnog okeana, a zbog toga što je Arktik okružen kopnom, morski led se formira i prostire širom Evrope, Severne Amerike, Grenlanda i Azije.
Satelitski podaci od 1978. pa nadalje pokazuju da je Antarktik i dalje proizvodio rekordno visok nivo morskog leda 2014. i 2015. godine, pre nego što je iznenada opao sledeće godine. Od tada je ostao niži od proseka.
„Zastrašujuće je gledati kako se ovaj zaleđeni okean topi. Posledice ovih promena protežu se na čitavu planetu, utičući na mrežu morske hrane širom sveta“, rekla je Laura Meler iz Greenpeace kampanje Protect The Oceans (Zaštitimo okeane).
Ona je dodala: „Naša nedavna naučna ekspedicija na Antarktiku potvrdila je da klimatska kriza već utiče na ključne vrste u regionu. Svako ljudsko biće na Zemlji zavisi od zdravih okeana da bi preživelo; ovo je jasno upozorenje da ih moramo zaštititi zauvek“.
Ledeni pokrivač Antarktika sada gubi masu tri puta brže nego 1990-ih i doprinosi globalnom porastu nivoa mora. Nedavna ekspedicija Greenpeace-a na Antarktiku takođe je potvrdila da se papuanski pingvini (Gentoo) razmnožavaju sve južnije, kao posledica klimatske krize.
Pročitaj i: Nestaju pingvini na Antarktiku
Naučnici kažu da je zaštita najmanje 30 odsto okeana ključna kako bismo morskim ekosistemima pomogli da izgrade otpornost i bolje podnesu klimatske promene, piše Daily Mail.
Foto: Danielle Barnes on Unsplash