Grčka i Volkswagen žele da na ostrvu Astipalea pokažu da je mobilnost moguća i bez zagađenja vazduha. Grčko ostrvo bi trebalo da postane ostrvo elektromobilnosti. I primer drugima.
Malo egejsko ostrvo Astipalea, smešteno između Santorinija i Kosa, trebalo bi da postane model klimatski neutralne mobilnosti.
U sledećih nekoliko godina ostrvo Astipalea, površine oko sto kvadratnih kilometara, trebalo bi da postane ekološki uzor – sa električnim automobilima, e-skuterima, e-biciklima, pa čak i samovozećim mini-autobusima.
Predviđeno je da se oko 1.500 vozila s motorima s unutrašnjim sagorevanjem zameni sa hiljadu električnih vozila. To će verovatno biti Volkswagenovi električni modeli ID.3 i ID.4.
Struja iz obnovljivih izvora
Zašto je za taj pionirski projekat, jedinstven u svetu, odabrano baš to ostrvo sa samo 1.300 stanovnika? Prema rečima Herberta Disa, izvršnog direktora Volkswagena, ideja o CO2-neutralnom ostrvu došla je od grčke vlade.
„Zajedno smo odabrali Astipaleu, jer ostrvo ima tačno prave dimenzije u pogledu veličine, broja vozila i broja stanovnika. Uz to, gotovo i da nema automobilskog saobraćaja između kopna i Astipalee, a ne postoji ni dalekovod od kopna do ostrva“, rekao je u intervjuu za Deutsche Welle Maik Štefan, rukovodilac poslovnog razvoja u VW-grupi.
Kao i na većini drugih ostrva u Egejskom moru, i na Astipalei se električna energija proizvodi dizel-generatorima. U razgovoru za DW, gradonačelnik ostrva Nikolaos Komineas rekao je da će za potrebe projekta biti potrebno proizvesti „oko 15 odsto više struje“ nego do sada.
U tu svrhu uskoro bi trebalo da budu postavljene vetrenjače i solarni kolektori, a električna energija koja se tako proizvede skladištiće se u posebnim baterijama. Istovremeno se mora obnoviti i mreža puteva. To je neophodno kako bi se uopšte stvorili uslovi za autonomnu mobilnost.
Mobilnost bez CO2 moguća odmah
Volkswagen se nada da bi Astipalea mogla da se razvije u idealnu laboratoriju za istraživanje mobilnosti sutrašnjice.
„Nadamo se da ćemo mnogo naučiti u toj jedinstvenoj situaciji, a onda to preneti i u buduće projekte“, najavljuje Štefan. Ambiciozan cilj jeste pokazati da se CO2-neutralna mobilnost u eko-sistemu već sada može realizovati, a ne tek 2040. ili 2050. godine.
Ostrvo Astipalea ima oko 1.300 stanovnika i veruje se da je dobilo ime po figuri iz grčke mitologije. Do ostrva se stiže trajektom iz luke Pirej, sa Rodosa i Kalimnosa ili avionom iz Atine, Rodosa, Kosa i Lerosa. Plovidba trajektom iz Pireja traje oko devet sati dok se avionom iz Atine stiže za jedan sat.
Glavni grad, luka i najveće mesto na ostrvu je Astipalea ili Hora, kako ga meštani češće nazivaju. Ovde živi veći deo celokupne populacije na ostrvu (oko 1.000 stanovnika).
Hora je smeštena na steni koja prodire u more. Na vrhu stene se nalazi dvorac koji se izdiže iznad grada, a okolo su kuće sa prepoznatljivim grčkim belim zidovima i plavim vratima i prozorima.
Lokalno stanovništvo se bavi poljoprivredom (uzgajanje maslina, vinove loze, južnog voća), ali su poslednjih godina glavne privredne delatnosti pomorstvo i turizam.
Zbog svog specifičnog oblika, Astipalea je poznata i pod nazivom “ostrvo u obliku leptira”.