Na mestu drevnog potonulog egipatskog grada Tonis-Heraklion, koji mnogi zovu “drugom Atlantidom”, pronađeno je pravo arheološko blago, uključujući grčku keramiku i 2.400 godina stare pletene korpe pune voća.
Tonis-Heraklion je bila najveća egipatska mediteranska luka pre nego što je Aleksandar Veliki osnovao Aleksandriju 331. p. n. e. Tim sa Evropskog instituta za podvodnu arheologiju (IEASM), predvođen francuskim morskim arheologom Frankom Godioom, godinama je proučavao ovo područje. Konačno, u misiji 2021. godine otkrili su “izuzetno zanimljive rezultate” na lokalitetu Tonis-Heraklion u zalivu Abukir, naveo je IEASM u saopštenju.
Duž ulaznog kanala na severoistoku potopljenog grada, tim je pronašao ostatke velikog tumulusa – grčkog pogrebnog područja. Bio je “prekriven raskošnim pogrebnim ponudama” koje datiraju s početka četvrtog veka pre nove ere, saopštio je IEASM.
Tumulus je dugačak oko 60 i širok osam metara i, kako je navedeno u izveštaju, izgleda kao neka vrsta ostrva okruženog kanalima.
„Svuda su dokazi o spaljenom materijalu, mora da su se tamo odvijale spektakularne ceremonije. Mesto je moralo biti zapečaćeno stotinama godina jer nismo pronašli nikakve predmete iz ranog četvrtog veka pre nove ere, iako je grad živeo nekoliko stotina godina nakon toga“, rekao je Godio, prenosi CNN.
Među pogrebnim ponudama, koje su uključivale uvezenu luksuznu grčku keramiku, arheolozi su došli do začuđujućeg otkrića – pletenih korpi koje su još bile pune semenki grožđa i voća zvanog doum – ploda afričke palme, koja se često nalazi u grobnicama. Oni su stajali pod vodom netaknuti 2.400 godina.
Otkriće „prelepo ilustruje prisustvo grčkih trgovaca i najamnika koji su živeli u Tonis-Heraklionu, gradu koji je kontrolisao ulaz u Egipat na ušću Kanopskog ogranka Nila“, navedeno je u izveštaju.
Grcima je bilo dozvoljeno da nasele u grad tokom kasnog faraonskog perioda te su izgradili svoja svetilišta u blizini ogromnog Amonovog hrama.
Međutim, istraživači su rekli da je nekoliko zemljotresa praćenih talasima plime dovelo do urušavanja dela delte Nila od 110 kvadratnih kilometara pod morem, odnevši sa sobom gradove Tonis-Heraklion i Kanopus.
IEASM je „ponovo otkrio“ Tonis-Heraklion 2000. i Kanopus 1999. godine.
Tokom misije 2021. godine, u drugom delu grada, Godio i njegov tim pronašli su potopljenu ptolemejsku galiju, koja je potonula nakon što su je udarili ogromni blokovi iz Amonovog hrama.
Galija je bila usidrena u kanalu koji je tekao duž južne strane hrama kada je zgrada uništena tokom “kataklizmičnog događaja” u drugom veku pre nove ere, prema IEASM.
Pročitaj i: Pećinski čovek je jeo žitarice i imao psa
Blokovi koji su padali sa hrama zaštitili su potopljenu galiju tako što su je pričvrstili za dno kanala, koji je tada bio ispunjen krhotinama. Arheolozi su uspeli da otkriju kuhinju korišćenjem napredne tehnologije – koja može da odredi fizička svojstva morskog dna i definiše geološke informacije nekoliko metara ispod morskog dna.
“Nalazi brzih galija iz ovog perioda su izuzetno retki. Jedini drugi primer do danas je punski brod Marsala (235. p. n. e.). Pre ovog otkrića, helenistički brodovi ovog tipa bili su potpuno nepoznati arheolozima”, objasnio je Godio.
Ilustracija: Jeremy Bezanger on Unsplash