Astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS), uz brojne eksperimente koje sprovode, uspešno su uzgajili rotkvice van Zemlje. Seme rotkvica je odabrano jer je izuzetno otporno, a ceo ciklus uzgoja traje manje od mesec dana.
Kad su krajem novembra 2020. godine ubrali prve rotkvice, ceo rod (20 rotkvica) pažljivo su zapakovali i pripremili za slanje natrag na Zemlju, gde su ih naučnici željno iščekivali. Ali, to nije bio kraj poljoprrivrednih radova na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Odmah je posejana i nova tura rotkvica koje su sazrele tačno između katoličkog Božića i Nove godine.
Ovog puta su astronauti imali pravu gozbu. Deo rotkvica su ponovo spremili za slanje na Zemlju, a deo su mogli da probaju odmah.
Pogledaj i: Prijavi se za let na Mars i postani deo Nasine misije – mi putujemo 2026, a ti?
Za astronaute navikle na jelo iz kesice koje često nimalo ne liči na ono što se navodno nalazi u vrećicama, činjenica da mogu da pojedu svežu hranu koju su sami odgajili bila je posebno uzbudljiva.
Osim što su napokon mogli da pojedu nešto sveže, nešto što su sami uzgajili hiljadama kilometara iznad Zemlje, astronauti su istakli i kako su rotkvice uzgajane u svemiru čak bolje nego one na Zemlji, jer nisu bile izložene nikakvim bakterijama ili štetočinama koje inače vrebaju.
Astronautkinja Kejt Rubins istakla je kako su svemirske rotkvice čak i bolje od onih uzgojenih u vlastitom vrtu.
Činjenica da su astronauti dokazali kako je moguće uzgajati biljke za prehranu u svemiru, mogla bi uveliko da promeni način na koji se pripremaju i snabdevaju astronauti, ali i da omogući daleka svemirska putovanja, bez potrebe za nošenjem velikih zaliha hrane.
Svemirski putnici mogli bi tu hranu sami da uzgajaju što bi bilo dobro za njih ne samo nutritivno, već i fizički i psihički jer bi se mogli baviti nekim zanimljivim i opuštajućim – baštovanstvom.
Izvor: Politika