Prošlo je više od pola veka od kada je ljudska noga kročila na Mesec i čuvene rečenice Nila Armstronga koji je tom prilikom rekao: “Ovo je mali korak za čoveka, a veliki za čovečanstvo!”
Armstrongovu posadu činilo je još 11 muškaraca, među kojima su bili Baz Oldrin, Alan Šepard, Judžin Sernan i drugi. Sada, NASA planira prvi put u istoriji da pošalje ženu na Mesec, a na listi kandidatkinja našlo se njih devet.
Među njima su diplomkinja s Kembridža, mornarička veteranka koja se borila u Iraku i Avganistanu, bivša ragbistkinja sa britanskog Univerziteta Bat koja je igrala u engleskoj ženskoj Premijer ligi, majka bliznakinja koja leti helikopterom, roniteljka koja je sa pet godina sanjala da ode u svemir itd.
Upoznajte sve astronautkinje koje su ušle u uži izbor za program Artemis:
Kayla Barron (34), Vašington
Vreme provedeno u svemiru: 176 dana, 2 sata i 39 minuta
Kajla je NASA astronautkinja poslednjih pet godina, ima master diplomu iz nuklearnog inženjeringa sa Univerziteta Kembridž. Bila je deo prve ženske grupe oficirki za ratne podmornice. Takođe je učestvovala u SpaceX Crew-3 misiji na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Radila je kao inženjerka leta tokom ove ekspedicije i provela je šest i po sati u šetnji svemirom kako bi zamenila komunikacionu antenu koja se pokvarila.
Christina Koch (43), Mičigen
Vreme provedeno u svemiru: 328 dana, 13 sati i 58 minuta
Kristina je drži rekord za najduži pojedinačni let žene u svemiru. Ona je provela 328 dana u orbiti između 2019. i 2020. godine i time oborila rekord Pegi Vitson, koji je iznosio 288 dana.
Samo nekoliko meseci pre toga je zajedno sa Džesikom Meir završila prvu šetnju svemirom u kojoj su bile samo žene.
Radila je i na Antarktiku, a nakon svoje rekordne misije na Međunarodnoj svemirskoj stanici, Koh je uvrštena u Tajmove najuticajnije ljude 2020. Od malih nogu je želela da bude astronautkinja.
Nicole Mann (45), Kalifornija
Nikada nije bila u svemiru
Nikol je pukovnica marinaca i bivša probna pilotkinja koja je imala 47 borbenih misija u Iraku i Avganistanu. Ukupno je zabeležila više od 2.500 sati leta u 25 različitih aviona. Prijatelji i kolege iz posade zovu je „vojvoda“.
Pre skoro deceniju bila je jedan od osam kandidata izabranih za obuku za astronauta za NASA, do 6300 prijavljenih.
Nakon što je završila obuku za astronaute 2015. godine, trebalo je da bude među prvim ljudskim putnicima na Boingovoj svemirskoj letelici Starliner. Ali 2021. godine je raspoređena u misiju SpaceX Crew-5, koja bi trebalo da bude lansirana na Međunarodnu svemirsku stanicu sledećeg meseca sa Nikol kao komandantkinjom misije.
U intervjuu za National Geographic, Nikol je rekla da sa svojim osmogodišnjim sinom često posmatra Mesec i zvezde, te da se nada da će njen sin jednog dana moći da posmatra mamu kako leti i hoda po Mesecu.
Anne McClain (43), Vašington
Vreme provedeno u svemiru: 203 dana, 15 sati i 16 minuta
En je bivša pilotkinja vojnog helikoptera koja ima nadimak “životinja”. Nadimak je stekla još dok je igrala ragbi na univerzitetu u Velikoj Britaniji. Kaže da joj je ovaj sport dao “snagu, čvrstinu i mentalni fokus” da uspe kao astronautkinja.
Velika je obožavateljka Top Guna. Prvobitno je trebalo da ide u šetnju svemirom sa Kristinom Koh 2019. godine, ali zbog problema sa veličinom svemirskog odela nije otišla.
Jessica Meir (45), Mejn
Vreme provedeno u svemiru: 204 dana, 15 sati i 19 minuta
Džesika se 2020. godine našla na listi najuticajnijih ljudi Time magazina. U NASA timu je od 2013. godine.
Meir je bila inženjerka leta na Međunarodnoj svemirskoj stanici za ekspedicije 61 i 62, nakon lansiranja u svemir na Sojuzu MS-15, 2019. godine. Tada je na MSS bilo ukupno devetoro ljudi, iako je stanica predviđena za šestoro.
Kao što smo spomenuli, bila je sa Kristinom Koh deo prve šetnje svemirom u kojoj su učestvovale isključivo žene. Pored engleskog i ruskog, govori i švedski jezik jer joj je majka iz Švedske, a otac Izraelac.
Kako je astronautima dozvoljeno da donesu brojne lične stvari na Međunarodnu svemirsku stanicu, Džesika je odabrala izraelsku zastavu i par novih čarapa sa Davidovim zvezdama.
U mlađim danima svirala je flautu, pikolo i saksofon, Uživa u čitanju klasične literature. Pre nego što je postala astronautkinja, njena naučna karijera bila je fokusirana na fiziologiju životinja u ekstremnim okruženjima.
Jasmin Moghbeli (39), Njujork
Nikada nije bila u svemiru
Majka dve bliznakinje koja je ove godine izabrana za komandantkinju NASA-ine predstojeće misije SpaceX Crew-7 na Međunarodnu svemirsku stanicu. Očekuje se da će misija biti lansirana najkasnije 2023. godine. To će biti njen prvi svemirski let.
Diplomirala je vazduhoplovstvo sa informacionim tehnologijama na Tehnološkom institutu u Masačusetsu, gde je igrala odbojku i košarku.
Voli vozi skejtbord sa mužem, vesla na dasci, pleše i pušta zmajeve. Letela je u više od 150 misija i provela 2000 sati u više od 25 različitih aviona.
Kate Rubins (43), Kalifornija
Vreme provedeno u svemiru: 300 dana, 1 sat i 31 minut
Kejt je postala 60. žena koja je letela u svemir kada je lansirala ruski svemirski brod Sojuz na Međunarodnu svemirsku stanicu 7. jula 2016. Tokom svoje misije postala je prva osoba koja je sekvencirala DNK u svemiru.
Ova mikrobiološkinja, kada je bila mala nije sanjala da postane astronautkinja već je bila fokusirana na proučavanje i iskorenjivanje virusa.
Tokom svog poslednjeg putovanja na Međunarodnu svemirsku stanicu, radila je na eksperimentu i proučavala kako promene u gravitaciji utiču na kardiovaskularne ćelije na ćelijskom i tkivnom nivou.
Njeni rezultati bi mogli da pruže novo razumevanje srčanih problema na Zemlji, pomognu u identifikaciji novih tretmana i podrže razvoj mere skrininga za predviđanje kardiovaskularnog rizika pre svemirskog leta.
Jessica Watkins (34), Kolorado
Trenutno se nalazi u semiru
Džesika se trenutno nalazi na NASA-inoj misiji SpaceX Crew-4 na Međunarodnoj svemirskoj stanici, koja je lansirana 27. aprila 2022.
Radila je u NASA-inom istraživačkom centru Ames i NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon, a bila je i saradnica naučnog tima za NASA-in rover Curiosity. Svoje putovanje dokumentovala je na Tviteru.
Stephanie Wilson (55), Masačusets
Vreme provedeno u svemitu: 42 dana, 23 sata i 46 minuta
Stefani je postala druga crnkinja u svemiru i veteranka je tri misije na Međunarodnoj svemirskoj stanici – 2006, 2007. i 2010.
Ako bude izabrana za prvu ženu na Mesecu, ona će takođe poneti titulu najstarije osobe koja je hodala po Mesecu. Za sada rekord drži Alan Šepard, koji je u misiji 1971. imao 47 godina i 80 dana, piše Daily Mail.
Foto: NASA Images