U našoj galaksiji postoji minimum 300 miliona planeta koje su potencijalno naseljive, saopštila je NASA.
Nasin svemirski teleskop Kepler proveo je devet godina “loveći planete” i tokom svoje misije identifikovao je na hiljade egzoplaneta pre nego što je 2018. godine ostao bez goriva i tako završio svoju misiju. Ali postavlja se pitanje – koliko planeta je naseljivo?
Astrofizičari su skupljali podatke sa Keplera godinama i veruju da su našli odgovor, a prema istraživanjima koja su se pojavila u Astronomskom žurnalu, u Mlečnom putu postoji oko 300 miliona potencijalno naseljivih planeta, što znači da je reč o čvrstim planetama na kojima ima vode.
To je samo gruba procena i naseljivih planeta bi moglo da bude mnogo više, navodi se u Nasinom saopštenju. Neke od tih planeta su toliko blizu da bismo mogli da ih smatramo “interstelarnim komšijama” – najbliža je udaljena oko 20 svetlosnih godina.
Vidi i: NASA protiv teorija zavere: Zašto se zastava na Mesecu vijori?
“Kepler nam je već dokazao da postoji milijarde planeta, ali sada znamo da bi dobar deo tih planeta mogao da bude naseljiv“, rekao je NASA istraživač i vođa ovog istraživanja Stiv Brajson.
“Iako su ovi rezultati daleko od konačnih, a voda na potencijalno naseljivim planetama samo jedan od faktora života, veoma je uzbuđujuće što smo do ovih rezultata došli sa velikom preciznošću i pouzdanošću“, dodao je on.
Foto: Greg Rakozy / Unsplash