Atmosferska jezera su novi prirodni fenomen koji je identifikovan na nebu iznad Indijskog okeana. Ova „jezera“ su poput bazena koji su puni vlage. Kreću se ka obali istočne Afrike i donose osvežavajuću kišu u suvim nizijama.
Atmosferska jezera se formiraju u Indijskom okeanu i donose preko potrebnu kišu u suva područja duž istočne obale Afrike. Ovaj meteorološki fenomen otkrio je profesor Brajan Mejps sa Univerziteta u Majamiju.
Pročitaj i: Prirodni fenomen koji možete da vidite samo na Bajkalskom jezeru
Atmosferske reke privukle su veliku pažnju ove godine kada je Kanada bila preplavljena vlagom, što je izazvalo poplave i klizišta. Atmosferska jezera su mirnija verzija atmosferskih reka. Nastaju kao filamenti vodene pare u Indo-Pacifiku, oblasti mora koja okružuje Indoneziju i Filipine. Potoci vodene pare kreću se sa zapadne strane južnoazijskog monsuna, a zatim se odvajaju, stvarajući izolovanu, koncentsanu masu vodene pare. Sporo plutaju nebom i na kraju povezuju sa obalnim regijama blizu ekvatora.
Atmosferska jezera gase pustinjske oblasti
Mejps je sa svojim timom proučavao petogodišnje satelitske podatke Indijskog okeana i identifikovali 17 atmosferskih jezera koja su trajala duže od šest dana. Pojavljivala su se u svim godišnjim dobima, obično unutar 10 stepeni od ekvatora. Istraživači kažu da mogu da se pojave i dalje od ekvatora, i ponekad prelaze u tropske ciklone.
Tim planira i dalje da proučava ova atmosferska jezera kako bi utvrdili mogu li da se pojave u drugim delovima sveta i kako bi na njih mogle da utiču klimatske promene.
Foto: Josh Sorenson on Unsplash