Ženski romski bend Pretty Loud, koji čini ukupno 12 devojaka iz Beograda i Niša uzrasta 15 – 27 godina, nastao je s ciljem da mladim Romkinjama omogući jednakost prava i slobodu.
Iako Pretty Loud postoji od 2014. godine, tek poslednjih meseci privukao je veliku pažnju medija. U svojim pesmama spajaju rep i hip hop sa romskom muzikom, a kroz tekstove se bore protiv socijalne nepravde i zbog toga su prošle godine bile pozvane na londonski WOW festival (Women of the World Festival).
„Želimo da pokažemo da žena može da bude hrabra, jaka, samostalna i da može sama da donosi odluke. Svaka devojka koja želi da se bori za ženska prava i koja ima želju da kroz muziku bude podrška ženama, može biti deo naše grupe“, kaže za Deutsche Welle 19-godišnja Živka Ferhatović koja je u bendu već četiri godine.
„Pretty Loud se bori za sve žene ovog sveta, ne samo za Romkinje. Borimo se za to da žene imaju više samopouzdanja. Želimo da veruju u sebe i da ne sumnjaju da to što rade nije dobro i da se neće isplatiti“, dodaje Silvia Sinani.
„Žene u romskoj tradiciji nemaju pravo glasa i primorane su da rade stvari protiv svoje volje“, priča 27-godišnja Zlata Ristić.
Upravo i njihova nova pesma Mashup govori o problemu sa kojim se nose žene u romskoj zajednici, a to su dečiji brakovi. Glavna protagonistkinja pesme je devojčica Samanta, koja se udala protiv svoje volje jer je njena porodica tako želela.
Devojke su kroz stihove poručile da je Samanta morala da trpi nasilje i da pristane na nesrećan život zbog običaja, a da se pritom ona ništa nije pitala. U drugom delu pesme publici se skreće pažnja na probleme s kojima članovi romske zajednice moraju da se nose. Naglašeno je da ih često diskriminišu zbog boje kože, pa im se tako, kako kažu u pesmi, zbog toga onemogućuje pristup nekim objektima kao što su npr. noćni klubovi.
Članice ovog benda imaju cilj da postanu što vidljivije na domaćoj i internacionalnoj sceni, kako bi ispunile svoju misiju.
„Reakcije posle nastupa u Londonu su bile divne, ostavile smo jak utisak. Mnogo naših ljudi tamo ima koji su se oduševili zbog stvari koji radimo za našu naciju i žene. Ovde smo za sada super prihvaćene, ali očekujemo malo više. Da se bolje upoznamo sa publikom, da vide šta radimo, pa ćemo onda videti kako će nas prihvatiti“, ispričala je Zlata Ristić za N1.
Sjajne reakcije publike dodatno su motivisale ove talentovane devojke da još odlučnije nastave svoju muzičku karijeru. Pandemija koronavirusa odložila je nastupe u inostranstvu, a cilj devojaka je da svoj rad i poruke učine još vidljivijim da se bolje upoznaju sa domaćom publikom.
Bend Pretty Loud svoje pesme izvodi na srpskom, romskom i engleskom jeziku, a pomoć u njihovom muzičkom razvoju dobijaju od svojih mentora sa kojima svakodnevno vežbaju.
Foto: YouTube / SIPRUnit