Fond za inovacionu delatnost je po stupanju na snagu vanrednog stanja, a na inicijativu Kabineta predsednice Vlade, pružio podršku od 53 miliona dinara za 12 preduzeća koja su ponudila najrelevantnija inovativna rešenja za suzbijanje efekata pandemije u Srbiji.
Planirano je da u narednim danima kao mera borbe protiv širenja COVID-19 budu razvijena i dostupna za korišćenje rešenja poput prvog srpskog respiratora, nove vrste zaštitne maske sa izmenjivim HEPA filterom za višestruku i dugoročnu upotrebu, kabine za dezinfekciju koja je namenjena upotrebi na javnim mestima i lokacijama od interesa, mobilnog pulta za beskontaktno merenje temperature i ručnu dezinfekciju, prenosivih ozonizatora za brzu i bezbednu dezinfekciju objekata od kritičnog značaja…
Prema proceni nezavisne ekspertske komisije, ova rešenja mogu da stvore najrelevantniji, najbrži i strateški važan odgovor na konkretne probleme u vezi pandemije.
„U kratkom vremenskom roku, stiglo je blizu 300 predloga projekata, što pokazuje visok potencijal naših inovativnih preduzeća. Oni su stavili na raspolaganje ideje, rešenja i resurse za suzbijanje efekata pandemije i time pokazali spremnost da brzo i efikasno reaguju u kritičnim situacijama“, rekao je za Novaston menadžer programa Fonda za inovacionu delatnost Vladimir Vojvodić.
Iznos podrške po pojedinačnom projektu je do 6 miliona dinara, a očekuje se da će njihova realizacija i primena biti dostupna u naredne četiri nedelje, u zavisnosti od njihove složenosti.
Svi ovi inovativni projekti su već u fazi realizacije, a prema njegovim rečima, Fond je u rekordnom roku sproveo javni poziv i pružio podršku preduzećima koja imaju već razvijene prototipe, proizvode, usluge i tehnologije, a koji mogu biti omasovljeni i dostupni za primenu u kratkom vremenskom periodu.
„Svaki od 12 projekata ima jedinstvenu ulogu u borbi protiv pandemije i funkcionišu kao celina u vidu zaštite i prevencije“, ocenio je Vojvodić.
On je izrazio nadu da ćemo najpre imati zaštitne maske sa izmenjivim HEPA filterom za višestruku i dugoročnu upotrebu, jer za njih postoji izrađen prototip i obezbeđena proizvodnja u Inđiji. S druge strane, kaže da je respirator najsloženiji i predstavlja strateški važan projekat.
Vidi i: Srpske IT kompanije pomažu porodicama koje su usled korona-krize ostale bez prihoda
Foto: Mika Baumeister on Unsplash