Internet je prepun raznoraznih stručnjaka, među kojima su i savetnici za lične finansije. Opšti finansijski saveti mogu da budu vrlo nezgodni, još ako ih ne dobijate od onih koji su zaista stručni u svom poslu – verovatno ćete ostati zaglavljeni u zastarelim lekcijama iz generacija vaših roditelja.
Lifehacker izdvojio je neke od najrasprostranjenijih saveta iz finansija koje bi bi trebalo da ignorišemo, i šta umesto toga možemo uzeti u obzir.
Svi dugovi su loši.
Sama pomisao da ste u dugovima verovatno će vam izazvati osećaj neprijatnosti, ali ideja da su svi dugovi loša stvar je simplifikovana. Postoje i takozvani dobri dugovi, a najočigledniji primer za to je vaša kreditna istorija.
Korišćenje kreditne kartice je dobar način da izgradite dobar kreditni rezultat, naravno pod pretpostavkom da izmirujete svoje obaveze na vreme. Da biste napravili bilo koji veći finansijski potez – kupili automobil, kuću, ili nešto treće – verovatno ćete morati da dignete kredit, odnosno da budete u dugovima.
Možete se naći u dugovima i u slučaju nekih nepredviđenih okolnosti. Ukoliko se to dogodi, mogu se javiti anksioznost i panika kao rezultat uverenja da su dugovi loša stvar. Dalje, to vas može dovesti do toga da donosite neke nepromišljene finansijske odluke.
Umesto da paničite i u potpunosti izbegavate sve opcije koje uključuju bilo kakve dugove, razmislite još jednom i napravite finansijski plan.
“Preskoči jutarnju kafu i uštedećeš novac”.
Naravno, ovde se ne misli bukvalno, i nećete se obogatiti ako izbegavate jutarnju kafu. Vaše male dnevne kupovine ne utiču na dugoročne finansije i ne treba da se sudržavate od ispijanja kafe u kafiću ili odlaska na ručak sa prijateljima.
Naprotiv, psihološki podsticaj ovih malih stvari prema kojima smo popustljivi mogu vam dati zdraviji pristup novcu i pomoći vam da donosite razumnije finansijske odluke na duge staze.
Pročitaj i: 10 ideja kako možeš da ostvariš pasivni prihod
Razmislite ovako: ako vas vaša jutarnja rutina, šta god da podrazumevate pod tim, košta i 3000 dinara nedeljno, to neće napraviti razliku između dugoročne finansijske sigurnosti i života u hroničnim dugovima.
Izdvojte novac za male stvari koje čine da se osećate bolje. Ovde je reč o tome da postanete savesniji potrošač, a ne da se odričete malih zadovoljstava.
Ne pričaj o plati.
Mnogima od nas javljaju se stid i nelagodnost kada treba da pričamo o novcu. Međutim, započinjanje razgovora o finansijama omogućava nam da učimo jedni od drugih i donosimo bolje finansijske odluke.
Počevši od razgovora sa porodicom i prijateljima, razmislite o tome da budete transparentniji oko tabu tema koje se tiču novca – poput činjenice koliko novca mesečno zarađujete.
Pre nego što poslušate nečiji finansijski savet, postavite sebi ova tri pitanja o onome ko vam daje taj savet:
Koliko je osoba kompetentna? Proverite koliko je osoba koja vas savetuje stručna, da li je školovana za to.
Da li ta osoba pokušava nešto da vam proda? Ovo je najvažnija stvar koju treba da razmotrite pre nego što prihvatite nečiji finansijski saveti. Budite oprezni pri kupovini određenih proizvoda, posebno ako vam to preporučuje stranac sa TikToka.
Previše dobro da bi bilo istinito? Generalno, izbegavajte savete za investiranje u brzu zaradu. Ako je zaista istina, zašto bi ta osoba to podelila sa milionima ljudi? Pre nego što poverujete infograficima koje vidite na Instagramu i TikToku, istražite sami temu o kojoj je reč.
Foto: Pawel Czerwinski on Unsplash