Proteklog vikenda mogli smo da uživamo fenomenu zvanom supermesec. Oni koji su propustili moći će ponovo da vide ovaj fenomen 9. marta.
Supermesec je pun ili nov Mesec kada se Zemlji približi na manje od 90 procenata od svog najbližeg prolaza u datoj orbiti.
Supermesec nastaje kada se Zemlja, Mesec i Sunce poravnaju, a Mesec prolazi na najmanjem odstojanju date godine.
Ipak, ovo nije zvanična definicija koju prihvata profesionalna astronomije. Pojedini tvrde da ovaj fenomen nastaje kada Mesec priđe Zemlji na manje od 360.000 kilometara.
Od 12 ili 13 punog, odnosno novog Meseca, svake godine obično tri ili četiri mogu da se svrstaju u supermesece.
Blizak prolaz Meseca znači samo to da Mesec na nebu izgleda malo veći (približio nam se) i prema tome nešto je sjajniji. I shodno tom približavanju ima nešto veći uticaj na plimu i oseke, piše Astronomija.
Izraz “supermesec” se primio u popularnoj kulturi, te je zabeležen i u pesmama. Pre toga, astronomi su ovaj fenomen stručno zvali perigejski pun Mesec, odnosno perigejski nov Mesec.
Kad je Mesec pun nalazi se na suprotno od Sunca, a kad je nov, između Zemlje i Sunca. Zbog ovakvog položaja (Sunce – Mesec – Zemlja) nov supermesec ne možemo da vidimo jer nas zaslepljuje svetlost Sunca. Izuzetak je kada u toj poziciji dođe do pomračenja Sunca i kada vidimo taman Mesečev disk kako zaklanja našu zvezdu.
U vreme supermeseca naš satelit ima za oko sedam odsto veći providni prečnik od njegove uobičajene veličine (prividno, jer nam se približio, ali njegova stvarna veličina se ne menja). Taj prečnik je za čak 14 odsto veći od prečnika Meseca kad se on nalazi na najdaljoj tački od Zemlje. A taj, najudaljeniji položaj, zove se mikromesec.
Pročitajte i: Naučnici napravili “svemirske cigle” da bi gradili kuće na Mesecu
Foto: Profimedia