Pritisnite enter da počnete pretragu.

Pratili su kuda leti orao tokom 20 godina

Jedan korisnik Reddita okačio je mapu na kojoj se može videti kako izgleda putanja kojom se jedan orao kretao tokom dve decenije, koliko je živeo nakon što mu je ugrađen sistem za praćenje.

“Treker” mu je postavljen u Rusiji, a preminuo je u Saudijskoj Arabiji.

Ovaj post izazvao je veliko interesovanje i dobio mnogo komentara, u kojima je, između ostalog, otkriveno i da je najverovatnije u pitanju stepski orao.

Ovo je utvrđeno na osnovu rute, a i zbog činjenice da je 16 stepskih orlova opremljeno satelitskim odašivačima tokom migracije, od čega 15 u Saudijskoj Arabiji, a jedan u Južnoj Africi.

Prema 3.734 pristigle koordinate lokacije, utvrđeno je da je strategija migracije odraslih i mladih stepskih orlova drastično drugačija u pogledu vremena, jer su se odrasli vraćali sa područja uzgoja u južnoj Rusiji i Kazahstanu krajem marta i početkom aprila, a mladi su stizali sredinom maja. Međutim, ruta i zimsko područje se nisu menjali, iako su mladi ostajali na “zimovanjima” znatno duže – obično oko šest meseci. Odrasli su ostajali oko osam nedelja, da bi se potom zaputili od Bocvane ka Kazahstanu na rutu dugu 9.543 kilometra, te su prelazili u proseku 177 kilometara dnevno.

Podaci pokazuju da su odrasli orlovi provodili 31,5% vremena u zimskom području u Etiopiji i Sudanu, 41,9% vremena u uzgojnom području u Kazahstanu i 26,6% vremena u migraciji.

Stepski orao može da živi i do 60 godina, a nije poznato koliko je ovaj čiji su podaci objavljeni imao kada mu je postavljen sistem za praćenje, ali se zna da je živeo još 20 godina.

Autor: Original
Foto:
Profimedia

Budi deo Viber Original zajednice

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *