Pritisnite enter da počnete pretragu.

Populacija divljih životinja smanjena je za 60 odsto i isključivi krivac je čovek

Tokom poslednje četiri decenije populacija divljih životinja je rapidno opadala i sada ih ima čak 60% manje.

Svetski fond za divlje životinje (WWF) objavio je izveštaj za 2018. godinu, kojim prati stanje svetske populacije divljih životinja i zaključak je da je zabrinjavajuće koliko je ljudski nemar naštetio biodiverzitetu.

Od 1970. do 2014. godine desilo se smanjenje broja praćenih vrsta kičmenjaka za 60%, a isključivi krivac za to je ljudski faktor. Naime, ovu prirodnu katastrofu direktno je uzrokovalo degradiranje njihovih prirodnih staništa kroz poljoprivredu, kao i neumerenom eksploatacijom divljih životinja u vidu ribolova i krivolova.

– Nauka nam pokazuje surovu realnost naših šuma, okeana i reka, i koju smo im štetu sopstvenim rukama naneli. Metar po metar, jedna po jedna vrsta, smanjuje se broj divljih životinja i predela, što je jasan indikator strašnog uticaja i pritiska koji pravimo na planetu, zaboravljajući na ono što nas u njoj održava – priroda i biodiverzitet – kaže Marko Lambertini, generalni direktor WWF International.

Važno je biti precizan i jasan kada se govori o ovakvim stvarima – to se ne odnosi na smanjenje ukupnog broja divljih životinja za više od polovine. Ovim izveštajem praćeno je 16.704 različitih populacija preko 4.000 vrsta kičmenjaka tokom 44 godine i u proseku među svima njima je primećeno ovako rapidno smanjenje. Neke manje populacije tako bi mogle da izgube čak 90% samim tim što bi nekoliko njih uginulo. A iako veće populacije opadaju za mali procenat, veliki gubici među manjim populacijama podižu ukupan procenat.

Svakako, ovo je i dalje veoma loša vest!

Najveće smanjenje uočeno je među slatkovodnom populacijom divljih životinja, jer je uočen pad od čak 83 procenta. Tropske vrste takođe su veoma pogođene, jer su ekosistemi Južne i Centralne Amerike oštećeni za čak 89 odsto.

– Podaci su strašni, ali ne gubimo nadu. Imamo priliku da kreiramo novi put i nove načine koji će nam dozvoliti da koegzistiramo održivo sa divljim životinjama od kojih zavisimo – rekao je profesor Ken Nori, koji je izneo svoj izveštaj i ambiciozne planove o popravljanju ovog stanja.

Autor: Original
Foto:
Profimedia

Budi deo Viber Original zajednice

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *