Budimpeštanski Dunavski orkestar omogućio je gluvim osobama da ‘čuju’ muziku tako što sede među članovima orkestra i drže ruke na instrumentima kako bi dodirom osetili Betovenovu Petu simfoniju.
“Kad sam sela pored muzičara koji je svirao kontrabas počela sam da plačem“, opisala je svoje iskustvo Zuzana Foldi, koja je izgubila sluh kao dete.
“Moj otac je svirao kontrabas. Kako nisam mogla da čujem, uvek sam naslanjala glavu na instrument da bih osetila muziku“, dodala je Zuzana, kojoj je zbog meningitisa sa osam meseci oštećen sluh, a sa tri godine ga je potpuno izgubila, piše Rojters.
Neke osobe su sedele uz muzičare držeći ruke na instrumentima, druge su u rukama držale balone koji prenose vibracije, dok su se treće služile hipersenzitivnim slušnim aparatima.
Mejt Hamori, direktor orkestra koji održava ovog proleća seriju koncerata za osobe oštećenog sluha, kaže da je njihov cilj približiti im muziku u kojoj inače ne mogu da uživaju, kao i da skrene pažnju na teškoće sa kojima se suočavaju gluvi ljudi, a koje često ignorišemo.
“Ideja je bila da približimo Betovena onima koji u potpunosti saosećaju sa njim i njegovom patnjom“, rekao je Hamori.
Betovenov sluh postepeno je slabio, a Petu simfoniju je napisao kad je već loše čuo (1804-1808). Kako mu se sluh sve više pogoravao, komponovao je muziku na klaviru osećajući vibracije nota.
Foto: Profimedia