Ako Meta ne dobije mogućnost da obrađuje, čuva i prenosi podatke evropskih korisnika na američkim serverima, Fejsbuk i Instagram mogli bi da budu ugašeni širom Evrope – stoji u godišnjem izveštaju ove kompanije, prenose američki mediji.
Problem je u evropskim propisima za regulaciju podataka, koji sprečavaju Metu da podatke Evropljana unese na američke servere. U suštini, Meta tvrdi da je mogućnost obrade korisničkih podataka između zemalja ključna za njegovo poslovanje, i operativno i za ciljanje oglasa. Evropski zakoni koji imaju za cilj da zaštite privatnost korisnika zadržavanjem njihovih podataka u okviru nadležnosti EU poništili su prethodni sistem. Dakle, pošto Meta nije uspela da postigne nove sporazume o deljenju podataka, preti da će ugasiti Fejsbuk i Instagram u celoj Evropi.
„Ako nismo u mogućnosti da prenosimo podatke između zemalja i regiona u kojima poslujemo, ili ako smo ograničeni da delimo podatke između naših proizvoda i usluga, to bi moglo uticati na našu sposobnost da pružamo naše usluge, način na koji pružamo naše usluge ili našu sposobnost da ciljamo oglase“, navodi se u saopštenju.
Meta zatim pojašnjava da misli da će moći da postigne nove sporazume u ovoj godini, ali ako to ne učini, „verovatno neće moći da ponudi niz najznačajnijih proizvoda i usluga, uključujući Fejsbuk i Instagram, u Evropi.“
Pročitaj i: Mark Zakerberg za noć izgubio 29 milijardi dolara
Kada je londonski finansijski portal CityAM kontaktirao kompaniju kako bi proverio ove navode, Džon Nolan, lider za medije i komunikacije sa sedištem u Londonu, nije demantovao saznanja. Umesto toga, citirao je Nika Klega, potpredsednika Mete za globalne komunikacije.
Kleg je upozorio da bi „nedostatak bezbednog, sigurnog i legalnog međunarodnog prenosa podataka oštetio ekonomiju i ometao rast poslovanja zasnovanog na podacima u EU, baš kao pandemija“.
„Uticaj bi osetila velika i mala preduzeća u više sektora“, nastavio je on.
Dodao je: „Dok kreatori politika rade na održivom, dugoročnom rešenju, apelujemo na regulatore da usvoje proporcionalan i pragmatičan pristup kako bismo što manje remetili na hiljade preduzeća koja se, poput Fejsbuka, oslanjaju na ove mehanizme i veruju da se prenos podataka obavlja na siguran i bezbedan način.”
Foto: Thought Catalog on Unsplash