Za fakultete IT usmerenja interesovanje sve više raste, pa tako i broj studenata. S druge strane, ostaju pitanja koja muči i studente ostalih fakulteta: Kako da znam čime tačno želim da se bavim? Kako da se upoznam sa radom neke kompanije?
Marko Đaković, Tech Lead u kompaniji Levi9, kao student imao je priliku da učestvuje na takmičenju u programiranju, a danas – skoro deceniju kasnije – ponovo učestvuje na sličnom takmičenju, ovog puta kao mentor.
„Takmičenje 5 dana na Javi je te godine imalo nešto drugačiji format. Nije bio hakaton kao sada, ali s obzirom na to da sam se takmičio timski, osećali smo se slično kao na hakatonu. Bilo je neprospavanih noći punih adrenalina kako bismo zadatak završili u predviđenih 5 dana, što je, uz sve redovne obaveze na fakultetu, naravno bilo izazovno. Međutim, uspeli smo u foto-finišu da pošaljemo rešenje koje radi i osvojili nagradu, tako da mi je takmičenje ostalo u lepom sećanju.“, opisao je Marko svoje iskustvo.
Ove godine, takmičenje u programiranju za studente donosi novine, prvenstveno u tehnologijama koje su u fokusu. Otud i novi naziv, „5 dana u oblacima“, a biće realizovano od 7. do 11. decembra, kroz Challenge i Team-up fazu. Prva faza traje 48 sati, a od studenata se očekuje da, u kućnoj atmosferi, koristeći sve alatke kojih se sete, reše postavljeni zadatak.
Studenti će se naći u ulozi softver inženjera kompanije koja razvija novu cloud platformu. Svi oni koji uspešno reše prvi izazov prelaze u Team-up fazu koja će biti organizovana u formi onlajn hakatona. Zadatak svakog tima biće izvršavanje zadatka na AWS Cloud-u, kao i prezentacija implementiranog rešenja. Iskusni mentori iz Levi9 kompanije sve vreme će biti na raspolaganju timovima kao konsultanti i podrška u procesu.
Marko kaže da je njega, kao i čitav tim mentora ovogodišnjeg takmičenja, upravo rastući trend korišćenja Cloud tehnologija na tržištu inspirisao da ove godine poznatom studentskom takmičenju u programiranju daju malo osveženje i dodatno ga unaprede.
„Kako svakodnevno i sam radim na razvoju “u oblaku”, smatrao sam da je ovo takmičenje idealna prilika da tu temu približimo studentima, kako bi imali priliku da rade na nečemu što nije standardno na fakultetu.“

Ovogodišnje takmičenje predstavlja unapređenu verziju takmičenja koje Levi9 uspešno organizuje čak 15 godina zaredom. Mnogi Najneri, koji su sada iskusni seniori ili arhitekte, svoj prvi susret sa Levi9 kompanijom su imali upravo kroz ovo takmičenje.
Ovo nije prvi put da Marko učestvuje u organizaciji različitih prilika koje Levi9 nudi za studente – već godinama je deo ovog studentskog takmičenja, bilo kao deo mentorskog ili organizacionog tima. Kako kaže, angažovanje na ovakvim projektima vidi kao vraćanje zajednici, svestan koliko su njemu takve prilike značile kada je bio student.
Marko je, takođe, imao priliku da tokom studija svoju praksu realizuje upravo u Levi9 i, kako kaže, uz prijatno i opušteno radno okruženje, to ga je motivisalo da pri kraju studija konkuriše i za posao.
Prvobitno se zaposlio kao Software Developer, a danas, pored Tech Lead pozicije, raduje se što već nekoliko godina ima priliku da radi sa studentima koji su željni novih znanja i iskustava.
„Siguran sam da kolokvijumi, projekti, ispiti naviru sa svih strana, ali, uz malo takmičarskog duha i motivacije moguće je uspeti. Ohrabrio bih sve studente koji imaju želju da nauče nešto skroz novo, istestiraju svoje veštine, a usput se i zabave, da se obavezno prijave!“
Prijave za studentsko takmičenje u programiranju „5 dana u oblacima“ otvorene su do 7. decembra, a studente koji budu učestvovali čeka mnogo znanja, tim iskusnih mentora i vredne nagrade.
Više informacija o takmičenju pronađite na zvaničnom sajtu takmičenja.