Pritisnite enter da počnete pretragu.

10 reka koje donose čak 95% plastike u okeane

Svega deset reka odgovorno je za čak 95% plastičnog opada koji dospe u more. Zbog toga postoji nada – ukoliko se one očiste, to će imati veoma pozitivan uticaj na celu planetu.

Jeftina, izdržljiva i multifunkcionalna – nije ni čudo što je plastika toliko popularna i u tako širokoj upotrebi. Od pedesetih godina prošlog veka pa do sada proizvedeno je 8.3 milijardi metričkih tona stvari od plastike i sada se nalazi apsolutno svuda. Problem je što ona nije biorazgradiva, i to uništava prirodu.

Svega 9% ukupne plastike se reciklira, a još 12% se spaljuje. To znači da je skoro 80% – skoro 6.3 milijardi tona – postalo otpad, osuđeno na doživotni boravak u prirodi, na poljanama ili u okeanu.

Svake godine plastika ubije skoro milion morskih ptica, 100.000 morskih sisara, a koliko riba strada od nje ne može čak ni da se pretpostavi.

U okeanima širom sveta procenjuje se da se trenutno nalazi oko 150 miliona tona plastičnog otpada – a svake godine doda se bar još 8 miliona tona. To je jedan kamion svakog minuta!

A i do 2,75 miliona tona dolazi samo iz reka. I to, kako su potvrdili naučnici iz Helmholtz centra za istraživanje prirodne sredine u Lajpcigu, ogromna većina dolazi iz malog broja velikih reka.

Usled lošeg odlaganja plastičnog otpada, 10 reka značajno zagađuje sredinu.

Reke koje najviše zagađuju

Kao što mapa pokazuje – osam od 10 nalazi se u Aziji. Četiri su u Kini – Jangcekjang, najduža azijska reka i treća najduža na svetu, koja se uliva u Istočno kinesko more; Hai i Žuta reka, koje utiču u Žuto more, kao i Biserna reka, koja ulazi u Južno kinesko more; još dve takođe uključuju najmnogoljudniju zemlju na svetu – Amur koja iz Rusije ulazi u Ohotsko more, ali dobrim delom svog toka se graniči sa Kinom (gde se zove Hejlungđang) i Mekong, koja iz Kine ide uz/kroz Mjanmar, Laos, Tajland, Kambodžu i Vijetnam, na putu do Južnog kineskog mora. Dve reke teku kroz Indijski potkontinent: Ind, koja kreće iz Kine i prelazi Indiju, ali uglavnom protiče kroz Pakistan i završava se u Arabijskom moru i Gang, koja plovi kroz Indiju i Bangladeš, do Bengalskog zaliva. Obe ne-azijske reke među najvećim zagađivačima su u Africi: Nil, sa dva izvora – u Etiopiji Plavi Nil i Ruandi Beli Nil, koja teče kroz Ugandu, Južni Sudan, Sudan, Egipat, prema Mediteranu i Niger, koja kreće iz Gvineje i ide kroz Mali, Niger, Benin i Nigeriju, do Gvinejskog zaliva.

Naravno, nisu sve ove reke podjednako “krive” – najveći zagađivač je Jangcekjang, koja dostavi čak 1,5 milion tona plastike u more, što je više nego svih ostalih devet reka zajedno

Ako se ovaj trend neodgovornog odlaganja otpada nastavi, do 2050. godine ukupna masa plastike biće veća nego ribe u okeanima.

Kako naučnici skreću pažnju, važno je fokusirati se na ovih deset reka i moguće je rešiti ovaj problem.

Autor: Original
Foto:
Profimedia

Budi deo Viber Original zajednice

2 thoughts on “10 reka koje donose čak 95% plastike u okeane”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *