Grupa inženjera sa Univerziteta Carnegie Mellon u Pensilvaniji napravila je prvu uspešnu robotsku ruku koju je moguće kontrolisati isključivo umom, njom su uspeli da prate kursor sa računara, što predstavlja neverovatan pomak u sferi neinvazivnog upravljanja robotskim uređajima.
U medicini, neinvanzivnim se nazivaju metode kod kojih ne dolazi do prekida kontinuiteta kože, tj. nema kontakta sa vidljivom sluzokožom. Samim tim ova ruka nije povezana ni sa jednim unutrašnjim delom čoveka i funkcioniše bez moždanog implanta. Umesto toga ona se pokreće nervnim impulsima koje prikuplja i prevodi moždano-kompjuterski interfejs (BCI). To je uređaj koji može prepoznati čak i signale duboko iz mozga.
Istraživači su uspeli da prevaziđu i činjenicu da se na ovaj način, bez moždanog implanta, dobijaju manje jasni signali. Zato je u ranijim istraživanjima pokretanje mehaničke ruke bilo dosta odloženo, neprecizno i sa isprekidanim pokretima.
Svoj izum su testirali tako što su ispitanici sa EEG kapom na glavi, samo pomoću uma pokušavali da navode robotsku ruku da prati kursor koji se pomerao na ekranu ispred njih. Ispostavilo se da ne samo da je ruka na vreme i sa velikom tačnošću ispunjavala svoj zadatak, nego je kursor praćen glatkim i konstantnim pokretima. Sve ovo su predstavili i opisali u svom izveštaju koji je izašao u časopisu Science Robotics.
„Napredak u neuronskom dekodiranju i praktična upotreba neinvazivne kontrole robotske ruke imaće velike primene…“
Bin He, profesor na departmanu biomedicinskog inženjeringa na Univerzitetu Carnegie Mellon
Pošto je dostignuta neverovatna preciznost, sada bi na ovaj način moglo da se pomogne mnogima, ali pre svega paralizovanim ljudima, jer bi tada mogli da rade svakodnevne aktivnosti bez pomoći drugih, samo svojim umom. Mada, iako su oni prioritet, naučnici sve više razmišljaju o implementaciji kontrolisanja robota samo umom u raznim sferama, tako da ćemo možda svi vremenom koristiti ovakve ili slične robote na dnevnoj bazi.
Foto: Pixabay / YouTube