Introspekcija znači samoposmatranje. Ona podrazumeva opažanje sopstvenih psihičkih procesa. Introspekcija se koristila kao dominantni metod u psihologiji. Subjekti bi bili izloženi raznim nadražajima, a zatim bi izveštavali o sopstvenim opažanjima i doživljajima. Međutim, ne morate biti psiholog da biste je primenjivali. Vežbanje intospekcije će vam pomoći da razvijete ljubav prema sebi i otkrijete skrivene delove sopstvenog bića.
Kako primeniti intospekciju?

- Samoća – odvojite vreme samo za sebe. Nemojte se plašiti samoće, ona vam može biti najbolji prijatelj. Osamite se negde gde vam je udobno i prijatno. Oslušnite sebe, zapazite kako se osećate, kako vam je prošao dan, šta vas je iznerviralo, šta vas je rastužilo, usrećilo itd. Napravite retrospektivu dana ili cele nedelje. Razmislite kada ste još tokom života doživeli slična osećanja. Analizirajte kontekst. Takođe analizirajte svoje postupke i reakcije na dešavanja oko vas. Da li ste na njih ponosni? Da li biste voleli da ste nešto drugačije rekli ili uradili? Analizirajte i svoje želje i strahove. Najvažnije pitanje koje potom možete postaviti sebi je Zašto?
- Iskrenost prema sebi – kada postavite sebi pitanje zašto sam se tako osećala/ rekla/ uradila, zašto se nečega plašim ili nešto želim, veoma je važno da budete iskreni prema sebi. To vam se možda čini kao nešto lako, ali iskrenost prema sebi je zapravo najteža stvar koju ćete ikada uraditi! Ogolite se pred sobom. Priznajte sebi najdublje strahove od kojih bežite i najbolnije istine sa kojima ne biste da se suočite. To će ponekad podrazumevati da srušite lažnu sliku o sebi, ponekad će značiti ranjivost, možda ćete posumnjati u sopstvenu vrednost, možda ćete shvatiti da ne volite sebe ili da ste se poneli loše prema nekom drugom..Svi imamo vrline i mane, ali ne poznavati sebe je najgore što sebi možete uraditi.
- Racionalizacija – često kažu da morate dotaći dno da biste se uzdigli. Važno je da ne pravite žrtvu od sebe i da prepoznate takve nezdrave obrasce ponašanja. Šta god da ste saznali o sebi u procesu introspekcije, sudbina i loša sreća nemaju veze sa tim. Kada ste se suočili sa svojom najgorom stranom, radite na njoj! Ako znate uzrok, možete naći i rešenje. Niko ne kaže da će to biti lako ili da će doći preko noći, ali i mali korak napred je bolji od stajanja u mestu. Ako imate utisak da vam se život raspada, napravite plan, odredite ciljeve i radite, radite, radite! Ljudi koji su ponosni na svoju ličnost, principe i dostignuća, ponosni su jer su na njima dugotrajno radili.
Šta vam još može pomoći?

- Pisanje – je dobar način da svoje rasute misli izrazite kroz reči. Ako niste od onih koji vole da se poveravaju drugima, pisanje će vam pomoći da se izrazite i sagledate sebe. Zato pišite o svemu što vas muči.
- Porodica i prijatelji – ako ste ipak od onih kojima je lakše nakon ispovedanja bliskim licima, tražite od njih opis vaše ličnosti i osobina. Uporedite to sa onim što vi mislite o sebi. Ne odbacujte njihove kritike, već ih analizirajte. Bliski ljudi često prepoznaju naše motive i pre nego što ih mi sami sebi priznamo.
- Knjige – postoji mnogo knjiga koje vam mogu pomoći da razvijete samoposmatranje. Neke od njih su Prisutnost – Ejmi Kadi; Osetite strah i suočite se sa njim; Tihi ljudi – Suzan Kejn i mnoge druge. Ali vaše najjače oružje ste Vi sami.
Zašto je introspekcija važna?
Ako ne znate odakle potiču vaše misli, želje, strahovi, vaše ponašanje i reakcije, ne možete se usavršavati kao ličnost. Bićete zarobljeni u začaranom krugu bez svesti o svojim greškama i mogućnostima da budete bolja verzija sebe. Takođe, ako lažete sebe, vi lažete i druge, a to je prepreka ostvarivanju kvalitetnih odnosa, jer ne možete postupati fer i pošteno prema drugome ako ne poznajte sopstvene motive.
Zato, introspekcija je poziv svim željama, starhovima, nesigurnostima, vrlinama i manama da sednu za vaš sto, da ih ugostiti i prigrlite, ponudite najbolje piće i do zore postanete najbolji drugovi. Introspekcija je ljubav prema sebi.

