Naučnici sa Berklija proučavaju vezu produktivnosti sa ravnotežom između obavljanja poslovnih zadataka i aktivnosti u slobodno vreme. U skladu sa trenutnom situacijom, akcenat je bio na radu od kuće. Cilj je da uživamo u radu od kuće i budemo efikasni, postavimo jasne granice, zadržimo fokus na poslovnim zadacima kada radimo, a da opet budemo relaksirani kada ne obavljamo radne zadatke.
Skrenuli su pažnju na najčešće greške koje pravimo prilikom rada od kuće, a koje možemo lako ispraviti. Istraživanja i zaključci su iz perspektive kognitivne neuronauke.
Jedna od najčešćih grešaka je započeti posao odmah po buđenju. Posao ne treba da nam bude prva stvar koju radimo kada ustanemo. Ispostavilo se da je veoma bitno da kreiramo odvojen radni prostor i da stvorimo naviku da posao obavljamo u njemu. Ako imamo radnu sobu, treba stvoriti naviku da uvek radimo u njoj, a ne da selimo posao u deo stana u kome provodimo slobodno vreme ili se odmaramo.
Mnogo je češći slučaj kada nemamo radnu sobu. Tada treba koristiti kognitivne okidače koji za nas predstavljaju radnu atmosferu i dovode naš um u stanje „spremni za rad“.
Mali radni sto u mirnijem delu stana je odlično rešenje. Ne mora biti pravi sto. Daska se može iseći po meri i pričvrstiti na zid, tako da zauzima što manje prostora. Još dve ili tri police iznad stola i na jednom kvadratnom metru stana dobijamo pravu malu kancelariju.
Ako u stanu nema dovoljno prostora za fiksiranu dasku, možemo pričvrstiti dasku na zid koja se po potrebi podiže ili spušta i koristiti je za rad.
Opcija je i rad za trpezarijskim stolom. U tom slučaju ne treba uzeti samo laptop, sesti i započeti sa radom, već uzeti i notes, olovke i neki suvenir ili čak fotografiju kakva nam stoji u kancelariji.
Jutarnja rutina je bitna
Ljudski um koristi mnogo vrsta asocijacija. Te asocijacije gradimo u odnosu na okruženje, mirise i objekte koji nas okružuju. Upravo te asocijacije veoma brzo, čak i nesvesno, kažu našem umu i telu šta da očekujemo u datom okruženju ili u kakvom stanju treba biti. Na taj način naš um pravi razliku stanja „spremni za rad“ od stanja koje inače povezuje sa domom, poput relaksacije, druženja sa ukućanima ili zabave.
Dobro je da okidač bude podsticajan, nešto što nas inspiriše, budi kreativnost i pozitivne emocije. Naš izbor je ručno oslikana šolja za čaj u izradi Artidea, a okidač za timski razgovor je ručno oslikani novogodišnji ukras. Ovo je lako poneti sa sobom u “kancelariju”, ili doneti iz “kancelarije” kući.
Ako nemamo sitnice koje nas podsećaju na kancelariju, a radimo za trpezarijskim stolom, možemo pre početka pokriti sto platnom koje je u boji našeg stola u kancelariji. Kada završimo sa radom, to jest kada je kraj radnog vremena, sklanjamo sve sa stola.
Inbox, telefon i produktivnost
Druga greška je biti neprekidno uz uređaje koje koristimo za komunikaciju sa našim timom na poslu. To se događa kada osećamo grižu savesti ako ne odgovorimo na poruke koje su pristigle posle radnog vremena. Najčešće želimo da pokažemo da, bez obzira na to što smo kod kuće, mi i dalje savesno i efikasno obavljamo svoje zadatke.
Fokus ne treba da nam bude na inboxu ili na porukama na telefonu tokom čitavog dana. Treba da se dogovori strategija sa ostalim članovima tima kada ćemo i na koji način komunicirati. Na primer, kažemo im da nas pozovu na službeni mobilni ako je nešto zaista hitno van radnog vremena. Potrebno je staviti do znanja da ćemo na ostale poruke ili mailove odgovoriti u radno vreme.
Ili, ako je priroda posla takva da se očekuje da odgovarimo i van radnog vremena, potrebno je disciplinovati se i proveravati poruke recimo na svaka dva sata ili svaki sat. Nije dobro neprekidno proveravati da li je stigla neka poruka i odmah odgovarati zato što time dovodimo organizam u stanje stresa.
Bitno je da našem umu bude jasno kada je vreme za odmor, a kada za rad. Mnoga istraživanja su pokazala da se na taj način efikasnost višestruko povećava. U tom slučaju, naš um i telo troše manje energije i nismo pod stresom.
Izvor https://executive.berkeley.edu/
https://www.youtube.com/user/berkeleyexeced/about
Artidea je oslikala naše predmete u kojima uživamo i koje koristimo kao okidače https://www.instagram.com/artideacadik/