Pri izboru boja se najčešće vodimo onim što nam se dopada i u kojim se bojama osećamo prijatno. Međutim, nije na odmet upoznati se sa značenjem boje u različitim kulturama, pogotovo ako uživo komuniciramo sa poslovnim partnerima širom sveta, učestvujemo na video konferencijama ili se obraćamo video zapisima.
Neke boje imaju potpuno suprotno značenje u različitim kulturama.
Bela je u zapadnoj kulturi simbol mira (beli golub), iskrenosti, čistoće, venčanja, a pored toga bolnica i lekara. U istočnoj kulturi je bela boja simbol tuge. U Kini je simbol čistoće i odmerenosti, ali i tuge, nesreće, dok je u Korei simbol i rađanja i smrti.
Crna boja u zapadnoj kulturi simbolizuje prefinjenost, formalnost, moć, kontrolu, ali i tugu. Međutim, na istoku crna boja simbolizuje bogatstvo, imetak, zdravlje i napredak. U Kini crnu boju nose mladi dečaci, dok je u Indiji simbol negativnosti, ljutnje ili apatije.
Braon je u zapadnoj kulturi simbol praktičnosti, udobnosti, stabilnosti, zdravlja, prizemnosti, dok je u Nikaragvi simbol neodobravanja, a u Indiji simbol tuge.
Žuta je boja sreće, nade i zadovoljstva u zapadnoj kulturi, dok je istočna smatra svetom i carskom bojom. U Africi je boja ljudi visokog ranga, dok je u Egiptu boja tuge.
“Bezbedna” boja
Plava boja se smatra „najbezbednijom“ bojom širom sveta, pa je tako u zapadnoj kulturi simbol poverenja, autoriteta, smirenosti, mira, konzervativnosti. Zatim, simbol korporativnosti, muževnosti, boja dečaka, ali u tradiciji zapadne kulture će nevesta „obući nešto plave boje“. U istočnoj kulturi predstavlja besmrtnost. Na Tajlandu je boja petka kao dana u nedelji, u Japanu boja svakodnevnog, tj. uobičajenog života. Na Bliskom istoku je plava boja simbol zaštite i vrline.
Ljubičasta se u zapadnoj kulturi smatra simbolom bogatstva, slave, visoke pozicije vlasti i kraljevstva. Na Istoku je simbol bogatstva, dok je u Indiji simbol tuge i utehe, kao i na Tajlandu.
Crvena je na zapadu simbol energije, akcije, uzbuđenja, smatra se Božićnom kada se kombinuje sa zelenom, zatim simbol dana zaljubljenih, ljubavi, strasti, ali se koristi i kao boja upozorenja, opasnosti i ljutnje. Na Istoku se smatra bojom napretka, dobre sreće, nose je neveste. U Kini je boja dobre sreće i slavlja, vitalnosti, dugog života, tradicionalno se nosi prilikom proslave Kineske Nove Godine da donese sreću i prosperitet. U Indiji simbolizuje lepotu, ljubav, bogatstvo i moć. Koristi se i tokom ceremonija venčanja. Međutim, u Južnoj Africi je boja tuge.
Kada je potrebno obratiti pažnju na značenje boja? Samo u slučaju kada je kompletan izgled (outfit) u jednoj boji. Čak i ako nam je haljina u boji koja ima posebnu simboliku u nekoj kulturi, dovoljno je dodati odgovarajući aksesoar ili blejzer i time “menjamo značenje”. Primer je mala crna haljina koju je lansirala Koko Šanel dvadesetih godina prošlog veka. U zavisnosti od načina na koji je stilizujemo, može se nosti u različitim prilikama i svim kulturama.
Izvor: Britannica
Fotografija preuzeta sa Pixabay