Kada bismo se osvrnuli na istoriju, videli bismo da je pol često određivao uloge koje su dodeljivane ljudima u drevna vremena. Ali nova studija osporila je uvreženu ideju da su isključivo muškarci bili lovci, a žene sakupljačice.
Dokazi prikupljeni u poslednjih 100 godina zapravo podržavaju arheološke nalaze još iz vremena holocena, koji prikazuju drevne žene kao vešte lovce.
Lov i sakupljanje su bile dve životne veštine koje opisuju način na koji su drevni ljudi dobijali hranu. Ideja o ulozi žena u odgajajnju dece dovele su do toga da su žene prihvatile i usvojile sporiji ritam života, dok su se agresivni muškarci aktivno bavili lovom.
Čak i u slučajevima kada su pored ostataka drevnih žena pronađeni alati, neki istraživači su bili suzdržani u svojim pretpostavkama da su ti alati u stvari bili projektili za lov krupne divljači.
Međutim, studija iz 2020. na groblju starom 9.000 godina u andskom planinskom području Wilamaya Patjxa u Peruu, zaključila je da postoje dokazi koji podržavaju ideju da je nekada na tom području postojao “netrivijalni” broj žena koje su lovile krupnu divljač.
“Otkrili smo da je mnogo njih ovde sahranjeno sa kompletom alata za lov na krupnu divljač, koji uključuje kamene šiljke, oštre kamene ljuspice, noževe, alate za struganje kože itd.”, rekao je IFLScience Rendi Has, autor studije i docent antropologije na Univerzitetu Kalifornija.
Novo istraživanje prikupilo je podatke iz društava za ishranu iz Severne i Južne Amerike, Afrike, Australije, Okeanije i Azije. Od njih 63, čak 50 je pokazalo znakove da su postojale žene lovci, što iznosi 79 odsto. Zanimljivo je da su, u društvima gde se lov smatrao najvažnijim za egzistenciju, žene aktivno učestvovale 100 odsto vremena.
Dokazi o veličini divljači koje su lovili takođe potvrđuju da je lov bio prioritet i da su žene lovile životinje svih veličina, a ne samo manje vrste.
“Gomila podataka o ženama lovcima direktno se suprotstavlja uvreženom verovanju da isključivo muškarci bili lovci, a žene sakupljačice i potvrđuje da se implicitna rodna podela rada lovaca/sakupljača pogrešno primenjuje. Ovaj rad se pridružuje u podsticanju ponovne procene arheoloških i etnografskih dokaza, ispitivanju dihotomne upotrebe “lova i sakupljanja”, kao i dekonstrukciji opšteg narativa koji opisuje čoveka lovca”, navodi se u studiji objavljenoj u Plos One.
Pročitaj i: Čovek i pas su najbolji prijatelji još od Ledenog doba
Foto: Image by Freepik